ΔΙΚΑΣΤΗΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΔΙΚΑΣΤΗΣ

ΝΟΜΙΚΑ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα
 

 ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dikastis.gr
Admin
dikastis.gr


Αριθμός μηνυμάτων : 216
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΣαβ Απρ 28, 2012 10:40 pm

Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Άρειο Πάγο που απέκλεισε αναιτιολόγητα την συμμετοχή των στρατιωτικών δικαστών ως δικαστικών αντιπροσώπων στις επερχόμενες βουλευτικές εκλογές. Προφανώς αυτό θα έγινε επειδή στις τάξεις της στρατιωτικής δικαιοσύνης δεν υπηρετεί κανένας Καλούσης, καμία Μπουρμπούλια, καμία Ηλία και κανένα άλλο από τα μπουμπούκια της τακτικής δικαιοσύνης.

27 Απριλίου 2012 10:42 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Αγαπητέ συνάδελφε στρατοδίκη

Μάλλον δε διαβάσατε το άρθρο 68 του Π.Δ. 26/2012, διότι σε αντίθετη περίπτωση θα είχατε διαπιστώσει ότι πουθενά δεν αναφέρεται στους στρατιωτικούς δικαστές. Αν κάνετε ένα κόπο κοιτάξετε πιο πάνω θα το δείτε, αφού το έχει αναρτήσει σε σχόλιο ο dikastis.gr. Άρα φταίει ο νομοθέτης και όχι ο Άρειος Πάγος. Καλό είναι λοιπόν να διαβάζουμε πότε – πότε το νόμο πριν εκφράσουμε την πικρία μας. Δε θα σας απαντήσω για τη μομφή σας για τα μπουμπούκια της τακτικής δικαιοσύνης (πιστέψτε με υπάρχουν επιχειρήματα), διότι σε αντίθεση με εσάς, εγώ σας θεωρώ συνάδελφο και όχι αντίπαλο που πάει να μου πάρει την μπουκιά από το στόμα (αναφέρομαι στην εκλογική αποζημίωση).

27 Απριλίου 2012 11:27 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Πρώτα άνοιξε κάποιο βιβλίο να διαβάσεις την διαφορά του στρατοδίκη από τον στρατιωτικό δικαστή και μετά κάνε αναρτήσεις. Ως προς την ουσία επίσης άνοιξε κάποιο βιβλίο να διαβάσεις τα είδη ερμηνειών του νόμου και μετά ξαναμιλάμε

27 Απριλίου 2012 11:53 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Επίσης διάβασε την αντιστοιχία των βαθμών των στρατιωτικών δικαστών με αυτούς της τακτικής δικαιοσύνης και θα γίνεις σοφότερος. Αναφορικά με την μπουκιά που πάμε να σου πάρουμε από το στόμα θα φροντίσουμε να κάνουμε κάποιο έρανο υπέρ σου.

27 Απριλίου 2012 11:57 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Αγαπητέ αδιάβαστε συνάδελφε
Το άρθρο 68 του Π.Δ. 26/2012 σε καμία περίπτωση δεν αποκλείει την συμμετοχή στρατιωτικών δικαστών ως δικαστικών αντιπροσώπων στις βουλευτικές εκλογές. Θα μπορούσε ο Άρειος Πάγος βλέποντας την αντιστοιχία των βαθμών τακτικής και στρατιωτικής δικαιοσύνης να δεχθεί την υπαγωγή των στρατιωτικών δικαστών στην παράγραφο 3 εδ.α΄. Επίσης ρίξε και μια ματία στο Σύνταγμα και στον Κώδικα Δικαστικού Σώματος Ενόπλων Δυνάμεων προκειμένου να αντιληφθείς την υπηρεσιακή κατάσταση των στρατιωτικών δικαστώς. Ως προς τα λοιπά συμφωνά με τις αναρτήσεις του προηγούμενου συναδέλφου μου.



28 Απριλίου 2012 8:55 π.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Προς τους στρατιωτικούς δικαστές:
α) το ΣτΕ έχει πολλές φορές κρίνει την συνταγματική σας θέση.
β) οι εκφράσεις για μπουμπούκια και για έρανο δείχνουν ότι ο συγκεκριμένος σχολιαστής στερείται δικαστικού ήθους
και γ) πέρα από δικαστές (κατά την γνώμη μου είστε και πρέπει να είστε αλλιώς δεν θα δικάζονταν δίκαια οι στρατιωτικοί) είστε και αξιωματικοί των ενόπλων δυνάμεων, οι οποίες θα πρέπει να απέχουν από τις εκλογικές διαδικασίες.


28 Απριλίου 2012 12:03 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Ανεξαρτήτως εάν υπηρετούν στην στρατιωτική ή την πολιτική Δικαιοσύνη, οι Δικαστές οφείλουν να διακρίνονται για το ήθος τους. Όλοι το γνωρίζουμε. Λυπάμαι εάν η έκφραση κάποιας απογοήτευσης ή πικρίας διακυβεύει τα ανωτέρω. Εν προκειμένω, το αν έπρεπε να περιληφθεί στην κλήρωση ο συνάδελφος της στρατιωτικής Δικαιοσύνης είναι ένα θέμα, το οποίο έπρεπε να είχε διευκρινισθεί ενδεχομένως πριν τη διενέργεια της κλήρωσης, όταν καλούνται οι Υπηρεσίες να αποστείλουν τους καταλόγους των υπηρετούντων λειτουργών. Ανάλογα είχαν αποκλεισθεί και οι σπουδαστές της ΕΣΔιΛ διότι δεν υπήρχε ρητή πρόβλεψη στο ΠΔ έως τότε.

Καλή δύναμη στους διορισθέντες.


28 Απριλίου 2012 3:08 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
οι συνάδελφοι της στρατιωτικης δικαιοσύνης έχουν δίκαιο... πρόκειται για δικαστες του ΠΚ και του ΣΠΚ..( ξέρουμε όλοι για τις αποφάσεις του ΣΤΕ) όπως και να έχει είναι δικαστες...και έπρεπε να συμμετεχουν στην κλήρωση...

28 Απριλίου 2012 3:36 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Κύριε Ανώνυμε της 28 Απριλίου 2012 11:06 π.μ.
Οι δικαστικοί λειτουργοί των Ενόπλων Δυνάμεων είναι πτυχιούχοι Νομικών Επιστημών με μεταπτυχιακούς και διαδακτορικούς τίτλους σπουδών και άσκηση του δικηγορικού λειτουργήματος ως προυπόθεση για την ένταξη τους στη στρατιωτική δικαιοσύνη. Απονέμουν δικαιοσύνη (μετά απο επιτυχία τους σε γραπτές και προφορικές εξετάσεις σε όλα τα δίκαια και μετά απο άσκηση ΔΙΕΤΟΥΣ ΠΑΡΕΔΡΙΑΣ), για ποινικά αδικήματα του κοινού ποινικού δικαίου και του στρατιωτικού ποινικού δικαίου τελεσθέντα απο στρατιωτικούς. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ!Σύμφωνα με το άρθρο 87 παρ 1του Συντάγματος απολαμβάνουν λειτουργική και προσωπική ανεξαρτησία! Όσον αφορά την προσωπική σας άποψη οτι θα πρέπει να είναι αξιωματικοί για να απονέμουν σωστά την δικαιοσύνη στις Ενόπλες Δυνάμεις την θεωρώ ΝΟΜΙΚΑ εντελώς εσφαλμένη γιατί με την ίδια λογική θα πρέπει οσοι απονέμουν δικαιοσύνη στα σώματα ασφαλείας να ανήκουν και σε αυτά οσοι απονέμουν στο πυροσβεστικό σώμα να ανηκουν και σε αυτό και ουτως καθ εξής. Τέλος καλό θα ήταν για δική σας ορθή πληροφόρηση να διαβάσετε και να κατανοήσετε την απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ πριν την αναφέρετε διότι απο οτι καταλαβαίνω μάλλον δεν την έχετε ορθώς ερμηνεύσει.


28 Απριλίου 2012 5:24 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
1) είπα ότι είστε και αξιωματικοί, ότι έχετε διττή ιδιότητα (τόσο λίγο νομικά γνωρίζω)και όχι ότι θα έπρεπε να είστε (καλό είναι να προσέχετε τι λένε οι άλλοι...). Μάλιστα, είπα ότι θα έπρεπε να θεωρείστε δικαστές. Μπερδευτήκατε με τις παρενθέσεις;
2) το ΣτΕ χαρακτηριστικά έκρινε ότι δεν υπάγεστε ευθέως στα άρθρα 87 επ. Συντάγματος και επιβεβαιώνει ότι ο κοινός νομοθέτης μπορεί να λαμβάνει υπόψη τις ιδιαιτερότητες που συνεπάγεται η διπλή σας ιδιότητα (σκέψη 7 της ΣτΕ 3688/2008). Απλά ο κοινός νομοθέτης πρέπει να διασφαλίζει την προσωπική και λειτουργική σας ανεξαρτησία. Παρεμπιπτόντως εγώ ήθελα να προσπαθήσω να εξηγήσω ποιος ο λόγος που δεν διορίζεστε. Όχι να σας μειώσω (πλην του σχολιαστή που έγραψε για μπουμπούκια) ως επιστημονικό ή δικαστικό ή ότι άλλο κλάδο θέλετε (την νομολογία του ΣτΕ στο προηγούμενο σχόλιό μου δεν την ερμήνευσα καν ώστε να ισχυρίζεστε ότι την παρερμήνευσα. Απλά ανέφερα ότι έχει κρίνει την θέση σας).


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΩΣ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΩΝ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΤΕ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ

28 Απριλίου 2012 5:47 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Αν οι στρατιωτικοί δικαστές είναι και αξιωματικοί μάλλον το ΣτΕ θα πρέπει να δώσει νέο ορισμό για την διάκριση των λειτουργιών...
Μήπως το ΣτΕ πιστεύει ότι οι αστυνομικοί μπορούν να είναι και δικαστές ή ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και βουλευτής;;;
Όποιος έχει διαβάσει την απόφαση του ΣτΕ καταλαβαίνει ότι εξυπηρέτησε οικονομικά συμφέροντα του κράτους που προτιμά να δίνει μικρούς μισθούς όπου μπορεί.

28 Απριλίου 2012 6:09 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Οι δικαστές της τακτικής δικαιοσύνης δεν μπορούν να καταλάβουν τα προβλήματα των στρατιωτικών δικαστών γιατί δεν τα ζουν. Αν όμως αύριο-μεθαύριο μία κυβέρνηση αποφάσιζε να εξισώσει τους μισθούς όλων των δικαστών προς τα κάτω τότε θα καταλάβαιναν...

28 Απριλίου 2012 6:15 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Καλό θα ήταν οι συνάδελφοι της τακτικής δικαιοσύνης να θυμούνται ότι μπορεί να γυρίσει ο τροχός.

28 Απριλίου 2012 9:28 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Προς ανωνυμο των 6:15 : Συγγνωμη, οταν διοριζοσασταν δεν γνωριζατε οτι ο μισθος σας ηταν αντιστοιχος των αξιωματικων και οχι των δικαστων? ελευθερη επιλογη σας ηταν..
οπως εγω οταν διορισθηκα ηξερα οτι ο μισθος μου θα ειναι ο μεγαλυτερος ολων των δημοσιων υπαλληλων..
εσεις φυσικα προτιμησατε να ασχολειστε μονο με ποινικο δικαιο, και να κανετε 2 Τριμελη τον μηνα με 3-4 υποθεσεις..
Ενω εγω με τον "μεγαλο μισθο" + τις διακοπες εχω 10 ημερες τον μηνα Τριμελη με καθε βαρια υποθεση.
Και το απογευμα γραφω τις πολιτικες μου αποφασεις..
Για να τα λεμε ολα..
Το αν δεν ικανοποιειστε ή μισθολογικα ή υπηρεσιακα μπορειτε να παραιτηθειτε και μετα ειτε να ασκησετε δικηγορια ειτε να εισελθετε στην πολιτικη διαιοσυνη..
Τοσο απλα..

28 Απριλίου 2012 9:44 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Οι στρατιωτικοι δικαστες θα πρεπει να καταλαβουν οτι ειναι δικαστες και πρεπει να διαπνεονται απο αντιστοιχο ηθος..
Γιατι καποια σχολια τους εδω μεσα ειναι σαν να τα λεει ο λοχαγος μου οταν πρωτοπηγα στραβαδι στο κεντρο καταταξης...

28 Απριλίου 2012 9:45 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
και ο δικαστης της οποιαδηποτε επαρχιας εχει ενα τριμελεσ τον χρονο..το ιδιο και ο ειρηνοδικης..νομιζα οτι οι δικαστεσ αμοιβονται για το λειτουργημα που ασκουν και οχι για τον ογκο δουλειας... αλλα το ερωτημα μου ειναι..οποιοσ ανεβαινει στην εδρα και απονεμει δικαιοσυνη..δικαστησ δεν ειναι??? εν παση περιπτωσει δεν φταινε οι δικαστεσ τησ στρατιωτικησ δικαιοσυνησ για τον ογκο δουλειασ που τουσ αντιστοιχει..

28 Απριλίου 2012 10:21 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Όταν αναρτούσα το πιο πάνω σχόλιο περίμενα μια απάντηση όπως π.χ. αυτή του ανωνύμου της 28-04-2012 στις 11:06 π.μ.. Δηλαδή μια νομική απάντηση και κυρίως μετρημένη, όπως αρμόζει στο ήθος ενός δικαστή. Δυστυχώς, διαψεύσθηκα για λόγους που θα αναφέρω πιο κάτω. Ας πάρουμε λοιπόν ένα ένα τα θέματα.
1) Ο χαιρετισμός μου ως στρατοδίκη, οφείλεται σε λάθος και όχι σε άγνοια. Πιστέψτε με, τόσο τη διαφορά όσο και τη σχετική βαθμολογική εξομοίωση τη γνωρίζω άριστα. Σε κάθε περίπτωση ζητώ συγνώμη αν σας έθιξα και αν σας μείωσα.
2) Το σχόλιό μου αναφερόταν στην ερμηνεία του νόμου, όπως προφανώς έγινε από τον Άρειο Πάγο, και όχι στο αν έχετε δίκαιο ή όχι. Πράγματι υπάρχουν πολλά είδη ερμηνειών (θέλετε να τα απαριθμήσω για να περάσω τις εξετάσεις σας; ). Προσωπικά θεωρώ ότι από τη στιγμή που είστε δικαστές, θα έπρεπε να διορίζεσθε στις εκλογές και μάλιστα με ρητή πρόβλεψη του νομοθέτη, τη στιγμή μάλιστα που διορίζονται διάφοροι άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι, χωρίς σχέση με τη νομική.
3) Ίσως δεν μπορούμε να καταλάβουμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κ.κ. στρατιωτικοί δικαστές. Μια πρόταση θα ήταν η κατάργηση των στρατοδικείων και η ενοποίησή τους μαζί με την πολιτική και ποινική δικαιοσύνη σε ένα δικαστικό σώμα με πλήρη εξομοίωση βαθμολογική και μισθολογική. Τότε θα υπήρχε περισσότερος κόσμος για να πηγαίνει στα νησιά και τα άλλα πρωτοδικεία και εφετεία της επικράτειας, αντί σε έξι (αν δεν κάνω λάθος) στρατοδικεία, εκ των οποίων τα τρία στο κέντρο της Ελλάδας και μόνον το ένα σε νησί, την Κρήτη. Επίσης θα υπήρχε περισσότερος κόσμος για τις πολιτικές υποθέσεις και ίσως τότε εκδίδονταν συντομότερα οι αποφάσεις ενώ και οι συνάδελφοι, χρεωμένοι με λιγότερες υποθέσεις, θα αγωνιούσαν λιγότερο μην βρεθούν εγκαλούμενοι για την πάροδο των διμήνων και τετραμήνων παράδοσης των πολιτικών αποφάσεων (εκεί να δείτε προβληματισμός κύριοι).
4) Πέραν των μεταπτυχιακών και διδακτορικών που έχουν οι δικαστές και των δύο κλάδων, εκείνο που είναι ζωτικής σημασίας είναι το ΗΘΟΣ. Δυστυχώς τα σχόλια του κ. συναδέλφου στις 27-04-2012 στις 11:53 και 11: 57 π.μ. (που επικροτούνται από τον έτερο συνάδελφο στις 28-04-2012 στις 12:12, υπό τον τίτλο «Αγαπητέ αδιάβαστε συνάδελφε»), είναι αποκαρδιωτικά. Πότε κύριοι σας είπα ότι μου παίρνετε την μπουκιά από το στόμα (άσε που λόγω βαθμού, εδώ και καιρό δε διορίζομαι δικαστικός αντιπρόσωπος). Το νόημα του σχολίου μου ήταν ότι βγάζατε πικρία λες και είμαστε αντίπαλοί σας, κατηγορώντας τον Άρειο Πάγο ότι επιλέγει από την τακτική δικαιοσύνη, διότι εκεί βρίσκονται όλοι οι διεφθαρμένοι δικαστές. Ξέρετε κύριοι, τα μπουμπούκια για να ανθίσουν θέλουν και το κατάλληλο έδαφος. Μπορεί ένα ανήθικο μπουμπούκι στα στρατοδικεία να μην ανθίσει (αφού λόγω της υφής των υποθέσεων δεν έχει την ευκαιρία), αν όμως το βάλεις σε ένα τακτικό δικαστήριο, όταν μάλιστα είναι τόσο εξαρτημένο από τα χρήματα ώστε να στάζει αναίτια φαρμάκι κατά των συναδέλφων του, τότε ναι θα ανθίσει και θα πολλαπλασιαστεί.
Όσο δε για το σχόλιο του ανωνύμου στις 09:28 μ.μ. ότι μπορεί να γυρίσει και ο τροχός, το αφήνω ασχολίαστο διότι και μόνο που φαντάζομαι τι υπονοεί με πιάνει τρόμος για το τι εκκολάπτεται στους κόλπους τις στρατιωτικής δικαιοσύνης.
Αυτά είχα να πω και δεν πρόκειται να ξανά ασχοληθώ με το θέμα. Είστε ελεύθεροι να γράψετε ό,τι θέλετε.


28 Απριλίου 2012 10:23 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
οποιος απονεμει δικαιοσυνη ειναι δικαστης.. οποιος κρατα οπλο ειναι στρατιωτικος..οποιος δινει φαρμακα φαρμακοποιος κοκ..δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι συναδελφοι τα εχουν βαλει με τους δικαστες της στρατιωτικης δικαιοσυνης..ολοι δικαστες ειμαστε...

28 Απριλίου 2012 10:25 μ.μ.
Ο/Η Ανώνυμος είπε...
Παρακαλώ μια διόρθωση: από το εσφαλμένο " τΙς στρατιωτικής δικαιοσύνη" στο ορθό " τΗς στρατιωτικής δικαιοσύνη".
Μας είπαν αδιάβαστους, με μας πουν και αγράμματους.

28 Απριλίου 2012 10:33 μ.μ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://dikastis.blogspot.com/
AN??????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 12:10 pm

Περί της συμμετοχής των στρατιωτικών δικαστών στην εκλογική διαδικασία.....

Είμαι Στρατιωτική Δικαστής Δ’ και σύμφωνα με το άρθρο 52 του Κώδικα Δικαστικών Λειτουργών Ενόπλων Δυνάμεων, εξομοιούμαι βαθμολογικά με τον Πρωτοδίκη και αμείβομαι με το μισθό του Λοχαγού, ήτοι εισπράττω περί τα 1.000 ευρώ μηνιαίως, με τα οποία καλούμαι να αντιμετωπίσω τις οικογενειακές μου ανάγκες, να ανανεώνω τη βιβλιοθήκη μου, να έχω ευπρόσωπη παρουσία, να διατηρώ γραφείο στην οικία μου, να συντηρώ δύο σπίτια, όταν μετατίθεμαι.... Δεν κάθομαι, ούτε μου στέλνουν τα χρήματα στο σπίτι, αλλά εργάζομαι, ίσως όχι όσο κάποιοι συνάδελφοι της πολιτικής δικαιοσύνης που υπηρετούν στα μεγάλα αστικά κέντρα, αλλά και εγώ φέρω ευθύνη, δεν έχω νόμιμο ωράριο, εργάζομαι και ξενυχτάω (μην ξεχνάτε ότι η τοπική αρμοδιότητα των στρατιωτικών δικαστηρίων της Αττικής φθάνει μέχρι τη Μυτιλήνη και τη Ρόδο....) Εισήλθα στο σώμα το έτος 2009 με διαγωνισμό, αφού υποχρεωτικά ως προϋπόθεση για τη συμμετοχή μου σε αυτόν είχα ασκήσει τουλάχιστον δύο χρόνια ενεργό δικηγορία και είχα μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών. Αφήνω στην άκρη την προσωπική μου πικρία, επειδή αυτή είναι η πέμπτη φορά που δε διορίζομαι (δε διορίστηκα ποτέ ούτε ως ασκούμενη, ούτε ως δικηγόρος, ούτε ως στρατιωτική δικαστής, παρότι πάντοτε υπέβαλα αιτήσεις προτίμησης)...
Η παραπάνω ισότιμη συζήτηση μεταξύ των δύο πρώτων συναδέλφων μου, εκείνου της πολιτικής δικαιοσύνης και εκείνου «που η συνταγματική του θέση έχει κριθεί από το ΣτΕ», κατά την άποψή μου, διακρίνεται από κακή αισθητική. Ούτε από το συνάδελφο της πολιτικής δικαιοσύνης χρειάζονται υποδείξεις περί του θεσμικού πλαισίου που διέπει τους στρατιωτικούς δικαστές, το οποίο ασφαλώς και γνωρίζει ο στρατιωτικός δικαστής καλύτερα από εκείνους που του το υποδεικνύουν, επειδή τον αφορά, ούτε τα σχόλια του συναδέλφου στρατιωτικού δικαστή «περί Μπουρμπούλια, Καλούση και άλλων μπουμπουκιών» εκφράζουν το σύνολο του δικαστικού σώματος των ενόπλων δυνάμεων, το οποίο τιμά και σέβεται την πολιτική δικαιοσύνη..... Είμαι σίγουρη ότι στο τελευταίο σχόλιο δεν υπάρχει κακή προαίρεση παρά μόνο αγανάκτηση και πικρία, προφανώς επειδή για άλλη μία φορά, με αυτή την απόφαση, η στρατιωτική δικαιοσύνη τίθεται από την ίδια τη δικαιοσύνη στο περιθώριο.... Επίσης, να σας αναφέρω ότι επειδή είμαστε ένα ολιγομελές σώμα, μιλάμε για είκοσι (20) αιτήσεις προτίμησης, τη στιγμή που διορίζονται χιλιάδες δικαστικοί αντιπρόσωποι!!!
Όσο και αν διάβασα το π.δ. 26/2012 δεν είδα κάπου να αποκλείεται άμεσα ή έμμεσα η συμμετοχή των στρατιωτικών δικαστών ως δικαστικών αντιπροσώπων στην εκλογική διαδικασία. Πολλώ δε μάλλω, αυτή επιβάλλεται, αφού στη διάταξη του άρθρου 52 παρ. 1 του Ν. 2304/1995 ορίζεται ότι οι στρατιωτικοί δικαστές έχουν βαθμολογική αντιστοιχία με τους δικαστές της πολιτικής δικαιοσύνης και με αυτό τον τρόπο εξομοιώνονται με αυτούς. Εξάλλου, όπου ο νόμος ήθελε να θεσπίσει κάποιο κώλυμα ή ασυμβίβαστο το προέβλεψε ρητά (ορ. τα κωλύματα των μελών της εφορευτικής επιτροπής και των εκλογικών αντιπροσώπων). Συναφώς, να σας ενημερώσω ότι οι στρατιωτικοί δικαστές από το έτος 1995 και μετά δε φέρουν στολή, ούτε ασφαλώς όπλο, προέρχονται από διαγωνισμό, οι δε δικαστικές αποφάσεις τους αναιρεσιβάλλονται στον Άρειο Πάγο.
Ως προς τους φόβους του συναδέλφου μου για το τί εκκολάπτεται στους κόλπους της στρατιωτικής δικαιοσύνης... απλά χαμογελώ .... και αισθάνομαι την ανάγκη να επικοινωνήσω αυτό που εγώ κατάλαβα. Αυτό που θέλησε να πει ο «ανώνυμος» λέγοντας ότι θα γυρίσει ο τροχός είναι ότι όταν σε έναν κλάδο δεν υπάρχει αλληλεγγύη και καθένας αισθάνεται εξασφαλισμένος, επειδή ο ίδιος δεν έχει πληγεί ακόμη από τις εξελίξεις, είναι πολύ εύκολο το κακό να προχωρήσει και σε αυτόν και να ανατραπούν κεκτημένα που μέχρι τότε θεωρούσε ακλόνητα... αυτό είναι το γύρισμα του τροχού, που αυτή τη δύσκολη στιγμή θα πρέπει όλοι να προσέξουμε...
Περά από αυτά, εγώ προσωπικά και αμισθί, εάν μου ζητείτο, θα συμμετείχα στην εν λόγω διαδικασία από την θέση της δικαστικής αντιπροσώπου, η οποία είναι ιδιαίτερα τιμητική, προκειμένου να συνδράμω, όπως μπορώ, σε αυτή την ύψιστη έκφραση της λαϊκής βούλησης που είναι οι εκλογές, ειδικά, μάλιστα, σε αυτή τη δύσκολη οικονομική συγκυρία. Δυστυχώς, όμως, η Πολιτεία δια του Αρείου Πάγου αρνείται να μου αναγνωρίσει αυτό το δικαίωμα....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κακή αισθητική;   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 2:12 pm

Δεν κατάλαβα τι εννοεί η τελευταία σχολιαστής περί κακής αισθητικής και υποδείξεως της συνταγματικής σας θέσης. Όταν συνάδελφός σας με κεφαλαία γράμματα έγραψε ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ ενώ το ΣΤΕ έχει κρίνει ότι είστε και στρατιωτικοί δεν έπρεπε να απαντηθεί, όπως και οι προσβολές που εκτοξεύθηκαν; Εγώ απάντησα εξαιρετικά μετρημένα και δεν δέχομαι τα περί κακής αισθητικής. Το ύφος των όσων έγραψα ήταν κόσμιο και όχι προσβλητικό, όπως των συναδέλφων σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κακή αισθητική;   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 2:17 pm

Δεν κατάλαβα τι εννοεί η τελευταία σχολιαστής περί κακής αισθητικής και υποδείξεως της συνταγματικής σας θέσης. Όταν συνάδελφός σας με κεφαλαία γράμματα έγραψε ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ ενώ το ΣΤΕ έχει κρίνει ότι είστε και στρατιωτικοί δεν έπρεπε να απαντηθεί, όπως και οι προσβολές που εκτοξεύθηκαν; Εγώ απάντησα εξαιρετικά μετρημένα και δεν δέχομαι τα περί κακής αισθητικής. Το ύφος των όσων έγραψα ήταν κόσμιο και όχι προσβλητικό, όπως των συναδέλφων σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 7:14 pm

Κύριε ανωνυμε της 29 Απριλίου 2:17 η συνταγματική θεση νομίζω ότι κατοχυρώνεται ΡΗΤΑ απο το Σύνταγμα και οχι απο την εκάστοτε νομολογία, γι αυτο και λέγεται συνταγματικη. Επίσης νομίζω ότι το Σύνταγμα μας διδει λειτουργική και προσωπική ανεξαρτησία μέσω του άρθρου 96 παρ 4 και 5Σ παραπέμποντας στο άρθρο 87 παρ 1Σ. Τέλος νομίζω ότι τα αρθρα 88 επομ του Σ αποτελούν εχέγγυα του 87 παρ 1Σ. Αν εσείς λοιπόν για οποιοδήποτε δικό σας λόγο θέλετε να υποστηρίζετε ότι είμαστε και στρατιωτικοί ειναι δικαίωμα σας αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι ειναι και ΝΟΜΙΚΆ βασιμο! Εγώ λοιπόν δεν θα αναφέρουν σε κακή αισθητική αλλα σε κακή ερμηνεία του Συντάγματος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 7:22 pm

Κόσμιο ύφος όταν ένας στρατιωτικός δικαστής αποκαλείται στρατοδίκης ή μήπως όταν ειρωνικά και απαξιωτικά παροτρύνονται οι στρατιωτικοί δικαστές να διαβάσουν το ΠΔ; Έλεος συνάδελφε. Επίσης ας σταματήσουν κάποιοι να διαστρεβλώνουν το νόημα κάποιων αναρτήσεων όπως αυτό περί γυρίσματος του τροχού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 7:35 pm

Ο ανώνυμος της 29 Απριλίου 2:17 καλό θα ήταν να σχολίαζε την ουσία των όσων γλαφυρά και εύστοχα παρουσίασε η συνάδελφος και ας αφήσει να κρίνουν οι αναγνώστες το ύφος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 8:09 pm

εγώ έκανα μόνο 3 σχόλια. Των 11:06, των 5:47 και στο forum για να απαντήσω την κακή αισθητική που μου αποδιδόταν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 8:10 pm

σεβαστες μεν οι αποφάσεις του ΣτΕ, αλλα οχι και αλάνθαστες...στην εν λόγω απόφαση 2857-03 υφίστατο και ισχυρότατη μειοψηφία 16-11 που προέταξε αρτιότατα νομικά επιχειρηματα περι της έκδηλης αντισυνταγματικότητας της 'διττής ιδιότητας' που δέχτηκε το Στε, κατι που ως φαίνεται δεν ήθελε ουτε το Συντ-α 96 παρ4,5 ουτε άλλωστε και ο κοινός νομοθετης του ν. 2304-05 που μεταρρύθμισε το καθεστώς τησ στρ δικαιοσύνης. αποτελεσμα: το Στε περιόρισε ντε φακτο την προσωπική ανεξαρτησία ενος Σώματος δικαστών. Μήπως όμως έτσι, ακων, απομειώνει και τις εγγυήσεις για την παροχή δικαιης δίκης όπως την εννοεί το 6 της ΕΣΔΑ?? δηλ.δέχεται το ΣτΕ οι στρατιωτικοί πολίτες της χώρας να δικάζονται από δικαστές μειωμένων εγγυήσεων ανεξαρτησίας? αυτό ήθελε να καταδείξει? όπως ορθά αναφέρει η συνάδελφος ανωτέρω, δικαστής σε στρατ δικαστήριο με 3 χρόνια υπηρεσία λαμβάνει μισθό 1000 ευρώ περίπου....!! ΝΤΡΟΠΗ ΔΗΛΑΔΗ...ΝΤΡΟΠΉ ΣΤΟΥς ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΜΑΣ από το 1997 που ψηφίστηκε ο σχετικός νομος για το δικαστ μισθολογιο που δεν συμπεριέλαβε κ τους στρ δικαστές...Πως να ζήσεις αξιοπρεπώς μετά και με κοινωνική παρουσία που να συνάδει σε δικαστικό λειτουργό???

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 8:38 pm

1) το ΣτΕ καλώς ή κακώς έχει κρίνει.Τελεία και παύλα. Δεν εφαρμόζεται σε εσάς ευθέως όλο το κεφάλαιο των 87 επ. Συντάγματος. Μόνο το 87 παρ. 1 Συντάγματος. Η ερμηνεία δεν είναι δική μου είναι του ΣτΕ. Την θεωρώ εν μέρει σωστή από απλή ανάγνωση των άρθρων του Συντάγματος. Πάντως, κατά την δική μου γνώμη οι αποδοχές συναρτώνται άμεσα με την προσωπική και λειτουργική ανεξαρτησία (δείτε το βιβλίο του κ. Κουσούλη που είναι και Σύμβουλος του ΣτΕ).
2) να δούμε μερικά άρθρα του ν. 2304/1995 στον οποίο έγινε αναφορά για να δούμε αν παράλληλα είστε και στρατιωτικοί: Άρθρο 1 Οι διατάξεις του Κώδικα αυτού εφαρμόζονται στους δικαστικούς λειτουργούς του δικαστικού σώματος ενόπλων δυνάμεων (άρα το σώμα αυτό ανήκει στις ένοπλες δυνάμεις). Άρθρο 42 παρ. 3. Η επιλογή του Προέδρου, του Εισαγγελέα και των Αντιπροέδρων του Αναθεωρητικού Δικαστηρίου γίνεται με απόφαση του ΚΥ.Σ.Ε.Α. το οποίο, ύστερα από εισή­γηση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας ..., Άρθρο 140 1. Το δικαστικό σώμα ενόπλων δυνάμεων υπάγεται απευθείας στον Υπουργό Εθνικής Άμυνας. Άρθρο 142 Η βαθμολογική αντιστοιχία των δικαστικών λειτουργών του δικαστικού σώματος ενόπλων δυνάμεων προς τους αξιωματικούς των ενόπλων δυνάμεων είναι η ακόλουθη: ... (άρα να μην μιλούμε για αντιστοιχία μόνο με τους δικαστές).
3) εφόσον μου καταλογίζεται κακή αισθητική έχω δικαίωμα να απαντήσω. Δεν καταλαβαίνω το δικό σας ύφος.
4) στα όσα παρουσίασε γλαφυρά η συνάδελφος σας δεν έχω κάτι να απαντήσω. Δικαιολογημένη η πικρία για τον μισθό (αν παραπέμψετε στο βιβλίο του Κουσούλη στο μέλλον θα ευδοκιμήσουν οι αγωγές σας γιατί δεν νοείται υποαμειβόμενος ανεξάρτητος δικαστής) αλλά όχι για την μη συμμετοχή στις εκλογές όσο ακόμα εντάσσεστε στις ένοπλες δυνάμεις. Γιατί δεν παλεύετε να ενταχθείτε στο Υπουγείο Δικαιοσύνης αρχικά και μετά θα έρθουν και τα άλλα (οι αλλαγές γίνονται με μικρά βήματα).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 9:12 pm

Η αντιστοιχία των βαθμών των στρατιωτικών δικαστών με αυτούς των αξιωματικών είναι καθαρά μισθολογική (το ανέφερε και η συνάδελφος που ως στρατιωτικός δικαστής Δ΄ αμοίβεται ως λοχαγός). Η υπαγωγή απευθείας στον ΥΕΘΑ αναφέρεται για να αποκλειστεί η υπαγωγή σε στρατιωτικά πρόσωπα όπως ο Α/ΓΕΕΘΑ, ο Α/ΓΕΣ κτλ στους οποίους υπάγονται οι λοιπές Διευθύνσεις του Αμύνης. Το ΚΥΣΕΑ επιλέγει την ηγεσία του Δικαστικού Σώματος των Ενόπλων Δυνάμεων όπως αντίστοιχα γίνεται και η επιλογή της ηγεσίας του Αρείου Πάγου από το Υπουργείο Δικαιοσύνης. Από που προκύπτει ότι η υπαγωγή στο Άμυνας περιορίζει την προσωπική και λειτουργική ανεξαρτησία της Στρατιωτικής Δικαιοσύνης; Από τα παραπάνω γίνεται κατανοητό ότι είτε κάποιοι έχουν πρόβλημα αντίληψης είτε συνειδητά διαστρεβλώνουν την υπηρεσιακή κατάσταση των στρατιωτικών δικαστών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 9:50 pm

Μάλλον και εγώ και το ΣτΕ έχουμε πρόβλημα αντίληψης και συνειδητά διαστρεβλώνουμε την διπλή σας ιδιότητα... Αμάν πια. Δεν μπορείτε να ακούσετε ήρεμοι μια άλλη γνώμη, χωρίς ταυτόχρονα να επιτίθεστε ώστε και εγώ να μην αμύνομαι συνεχώς; Η διπλή σας ιδιότητα είναι γνωστή σε όλους. Φαντάζομαι και σε μη νομικούς. Παρεμπιπτόντως κάποιοι έχετε διαστρεβλώσει μερικά σχόλια μου: α) ένας είπε ότι έγραψα ότι πρέπει να είστε στρατιωτικοί, β) ο τελευταίος σχολιαστής υπεννόησε ότι με την αναφορά στο ΚΥΣΕΑ αναφέρθηκα σε μείωση της ανεξαρτησίας σας. Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ. Μάλιστα, στο σχόλιο για την απόφαση του ΣΤΕ έγραψα με παραπομπή στο κείμενό της ότι η προσωπική και λειτουργική ανεξαρτησία σας πρέπει να είναι σεβαστή από τον κοινό νομοθέτη (παραπομπή στο 87 παρ. 1). Παρεμπιπτόντως, παγκοσμίως η υπαγωγή στο Υπ. Άμυνας ή Δικαιοσύνης έχει τεράστια σημασία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 9:55 pm

Το ΣτΕ δεν είχε κανένα πρόβλημα αντίληψης. Αντιλήφθηκαν μια χαρά τί έπρεπε να κάνουν.........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 8:33 am

προς τον ανώνυμο 9.50 χτες: ενημερωτικά με την υπαγωγή στο άμυνας και οχι στο δικαιοσύνης, σφάλλει για το μέγεθος της σημασίας και των αποτελεσμάτων της: μέχρι το 82-1983 νομιζω οι δικαστές του Ελεγκτικού Συνεδρίου υπάγονταν διοικητικά στο Υπ Οικονομικών και οχι στο δικαιοσύνης, χωρίς κανείς να διανοηθεί ποτέ να αμφισβητήσει τη δικαστική τους ιδιότητα. οι κύριοι συνάδελφοι της πολιτικής δικαιοσύνης καλό θα ήταν να καταλάβουν πως τα όποια ψίγματα στρατ ιδιότητας στους στρ δικαστές της χώρας δεν προάγουν την ανεξαρτησία τους και απομειώνουν περισσότερο ή λιγότερο το έργο τους. το ΣτΕ απλά είπε σε 5 γραμμές απόφαση ότι υπάρχει και στρ ιδιότητα, χωρίς να εξετάσει καν το ζητούμενο: ήτοι εάν συνάδει με το ισχύον Συντ μας και τις απαιτήσεις του 6 της ΕΣΔΑ κάτι τέτοιο ή όχι. Ο νοών νοείτω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 11:21 am

Συγχαρητήρια στον συνάδελφο της τακτικής δικαιοσύνης για την άρτια ενημέρωση του γύρω απο τα ζητήματα του θεσμικού πλαισίου της στρατιωτικής δικαιοσύνης!
Όποιεσδηποτε προσβλητικές αναφορές στους συναδέλφους της τακτικής δικαιοσύνης σε καμία περιπτωση δεν γίνονται αποδεκτες, δεν αντιπροσωπεύουν και δεν εκφράζουν το σύνολο των δικαστικών λειτουργών των Ένοπλων Δυνάμεων.
Σκοπός αμφοτέρων ειναι η ενιαία λειτουργία της δικαιοσύνης!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 12:24 pm

Συμφωνώ με την προηγούμενη ανάρτηση, κατανοώ όμως και την χρόνια αγανάκτηση των συναδέλφων της στρατιωτικής δικαιοσύνης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 2:25 pm

Η αγανάκτηση δεν δικαιολογεί απρεπείς συμπεριφορές που μπορούν να μας εκθέσουν όλους σαν δικαστικό σώμα. Πάνω απο όλα είμαστε δικαστες και πρέπει να εκφραζομαστε και να συμπεριφερόμαστε με ανάλογο τροπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dikastis.gr
Admin
dikastis.gr


Αριθμός μηνυμάτων : 216
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 3:20 pm

Παρακαλώ μην δημιουργείτε νέα topics που στην ουσία έχουν θέμα ίδιο με αυτό άλλης ανάρτησης. Μόλις διέγραψα δύο αναρτήσεις που έχουν συμπεριληφθεί στην παρούσα και έκανα συγχώνευση άλλης μίας.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dikastis.gr στις Τρι Μάης 01, 2012 10:22 am, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://dikastis.blogspot.com/
proto2007




Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονικη-Κατερινη

ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 6:37 pm

Οι στρατιωτικοι δικαστες οφειλουν να παλεψουν για την ενταξη τους στο σωμα το δικο μας, απ' το οποιο θα δικαζονται ολα τα αδικηματα των στρατιωτικων..
ο διαχωρισμος στρατιωτικης και πολιτικης δικαιοσυνης ειναι καταλοιπο αλλων εποχων.. και σιγα την επιβαρυνση που θα εχουμε αν δικαζουμε πχ μια ανυποταξια...
Εδω επανηλθαν εν μια νυκτι ξανα ολες οι υγειονομικες παραβασεις!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 6:44 pm

Συμφωνώ απολυταμε την ανάρτηση του συναδέλφου της τακτικής δικαιοσύνης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
88
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: άρθρο 6 Ε.Σ.Δ.Α.   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΤρι Μάης 01, 2012 11:30 pm

Αν μελετήσει κανείς τις αποφάσεις του ΕΔΔΑ για το Συμβούλιο Εθνικής Ασφάλειας της Τουρκίας, τα στρατοδικεία του Ηνωμένου Βασιλείου κλπ θα δει ότι έχει κριθεί επανειλημμένως ότι οι στρατοδίκες (δηλαδή αξιωματικοί) που συμμετέχουν στη σύνθεση τέτοιου είδους δικαστηρίων δεν έχουν τα εχέγγυα της ανεξαρτησίας. Για τον λόγο αυτό έχει καταδικαστεί η Τουρκία επανειλημμένως για παραβίαση του άρθρου 6 τηε ΕΣΔΑ. Μήπως έχουν δίκιο οι στρατιωτικοί δικαστές που διαμαρτύρονται όταν το ΣτΕ τους αποδίδει και την ιδιότητα του αξιωματικού; Μήπως επιτέλους πρέπει να καταργηθούν τα στρατοδικεία και να υπαχθούν οι υποθέσεις τους στην τακτική δικαιοσύνη; Για ποιό λόγο, ενώ έχουμε φτάσει στο σημείο να εκδικάζονται κακουργήματα από μονομελή εφετεία, έχουμε διατηρήσει τριμελή στρατιωτικά δικαστήρια για την εκδίκαση πλημμελημάτων και πταισμάτων απλά και μόνο επειδή φέρονται ότι τελέσθηκαν από στρατιωτικούς; Γιατί τέτοια πολυτελής σύνθεση δικαστηρίου για τους στρατιωτικούς σε περίοδο κρίσης;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΤρι Μάης 01, 2012 11:42 pm

Θα μπορούσε λοιπόν, προς συμμόρφωση στη νομολογία του ΕΔΔΑ, να εξαλειφθεί ο θεσμός των στρατοδικών και οι στρατιωτικοί να δικάζονται μόνο από στρατιωτικούς δικαστές. Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται να κλείστουν τα στρατοδικεία. Άλλωστε η λειτουργία τους προβλέπεται και από το Σύνταγμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΤρι Μάης 01, 2012 11:59 pm

Αν η υπαγωγή των υποθέσεων των στρατοδικείων στην τακτική δικαιοσύνη είναι εύκολη υπόθεση με μια μελλοντική αναθεώρηση του Συντάγματος, η εισδοχή στην τακτική δικαιοσύνη ενός σώματος στο οποίο το ΣτΕ έχει προσδώσει διττή ιδιότητα ακούγεται περισσότερο ως ευσεβής πόθος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΠεμ Μάης 03, 2012 8:44 pm

Η υπαγωγή των υποθεσεων της στρατιωτικής δικαιοσύνης στη τακτική μπορεί να γίνει με νόμο και δεν χρειάζεται συτναγματική αναθεώρηση! Μόνο για την κατάργηση των στρατιωτικών δικαστηρίων χρειάζεται αναθεώρηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JAG
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ Icon_minitimeΠεμ Ιουν 28, 2012 7:16 pm

Συγγνώμη και ελπίζω να δει κάποιος το post μου, παρ΄όλο που πέρασε η όλη αναστάτωση.. Εμένα προσωπικά, το ονειρό μου είναι να γινω όχι Πολιτικος-Διοικητικός Δικαστης, όχι Εισαγγελέας. αλλά Στρατιωτικός Δικαστής. Δεν με ενδιαφέρει αν θα βγάζω 3000 ευρώ ή 1000, αν θα καθομαι σπίτι μου ή θα τρέχω σ' όλη την Ελλάδα... Γνώμονας μου δεν είναι πώς θα περάσω καλυτερα...πυξίδα μου δεν είναι ο βιοπορισμός. Γνωρίζω πολύ καλα τα υπερ και τα κατα (μισθολογικά, μεταθέσεις). Έχω επίγνωση όλων των δυσκολιών...όμως, όταν έχεις ένα όνειρο και με αυτό αισθάνεσαι ολοκληρωμένος, τότε οφείλεις να το κυνηγήσεις. Για κάποιους από εσάς, η καθημερινότητά σας είναι το δικό μου όνειρο. Μην την υποτιματε. Ειτε προλάβω τις επόμενες εξετάσεις, είτε οχι (κυρίως λόγω ορίου ηλικίας), εμένα αυτο θα παραμείνει το λειτουργημα που θα ήθελα να υπηρετήσω...Αν κάποιος γνωρίζει, πότε και αν θα γίνουν εξετάσεις..αν υπάρχουν ανάγκες στρατιωτικών δικαστών, ακόμα και αν κάποιος στρατιωτικός δικαστής θα ήθελε να συζητήσουμε και να με ενημερώσει για τα θέματα της στρατιωτικής δικαιοσύνης θα ήμουν ευγνώμων, αν άφηνε κάποιο σχόλιο εδώ. Σάς ευχαριστω όλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΜπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΔΙΚΑΣΤΗΣ :: νομικα θεματα :: ΕΝΟΠΟΊΗΣΗ Ή ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ-
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.ΕνότηταΜετάβαση σε: