ΔΙΚΑΣΤΗΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΔΙΚΑΣΤΗΣ

ΝΟΜΙΚΑ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

  ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
eirin85




Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 25/07/2011

 ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ    ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21, 2013 5:45 pm

Χαιρετώ όλους και σας παρακαλώ σε μία βοήθεια. Ισχυρίζεται ανακόπτων σε ανακοπη κατα διαταγης πληρωμης απο επιταγη (διαδικασία τακτικη) ότι η υπογραφη επι του τιτλου δεν ειναι δικη του, αλλα της συνδικαιουχου σε κοινο με τον ανακοπτοντα λογαριασμο που τηρουσαν στην πληρωτρια τραπεζα και οτι η ανακοπτομενη διαταγη πληρωμης ειναι ακυρωτεα ελλειψει παθητικης νομιμοποιησης του ανακοπτοντα, αφου την επιταγη υπεγραψε η ετερα συνδικαιουχος και οχι αυτος. Θελω να εφαρμοσω τεκμηριο ομολογιας (272 ΚΠολΔικ) επειδη η καθ ης ερημοδικει. Είναι εφικτο στον προκειμενο ισχυρισμό? Επίσης αν ήταν ισχυρισμος (ένσταση) πλαστοτητας και ερημοδικουσε η καθ΄ης θα μπορουσα να εφαρμοσω τεκμηριο ομολογιας και να ακυρωσω τη διαταγη πληρωμης?
Ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
proto2007




Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονικη-Κατερινη

 ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ    ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ Icon_minitimeΠεμ Μαρ 28, 2013 1:12 pm

eirin85 έγραψε:
Χαιρετώ όλους και σας παρακαλώ σε μία βοήθεια. Ισχυρίζεται ανακόπτων σε ανακοπη κατα διαταγης πληρωμης απο επιταγη (διαδικασία τακτικη) ότι η υπογραφη επι του τιτλου δεν ειναι δικη του, αλλα της συνδικαιουχου σε κοινο με τον ανακοπτοντα λογαριασμο που τηρουσαν στην πληρωτρια τραπεζα και οτι η ανακοπτομενη διαταγη πληρωμης ειναι ακυρωτεα ελλειψει παθητικης νομιμοποιησης του ανακοπτοντα, αφου την επιταγη υπεγραψε η ετερα συνδικαιουχος και οχι αυτος. Θελω να εφαρμοσω τεκμηριο ομολογιας (272 ΚΠολΔικ) επειδη η καθ ης ερημοδικει. Είναι εφικτο στον προκειμενο ισχυρισμό? Επίσης αν ήταν ισχυρισμος (ένσταση) πλαστοτητας και ερημοδικουσε η καθ΄ης θα μπορουσα να εφαρμοσω τεκμηριο ομολογιας και να ακυρωσω τη διαταγη πληρωμης?
Ευχαριστω εκ των προτερων

εγω πιστευω πως ναι...εφοσον εφαρμοζεις τεκμηριο ερημοδικιας, το εφαρμοζεις σε ολους τους ισχυρισμους
(αν και δεν καταλαβα γιατι σε διαταγη πληρωμης απο επιταγη εφαρμοζεις τακτικη διαδικασια)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eirin85




Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 25/07/2011

 ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ    ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ Icon_minitimeΠεμ Μαρ 28, 2013 1:24 pm

Σας ευχαριστω για μια ακομα φορα για την απαντηση. Επειδη ειχαν περασει μερες την εχω γραψει ηδη με τη σκεψη που αναφερετε. Ωστοσο ηταν υποθεσεισ πιστωτικων τιτλων ολεσ απλα εγραψα τακτικη επειδή υπαρχει η γνωστη φιλολογια αν στη διαδικασια πιστωτικων τιτλων εφαροζεται το τεκμηριο ομολογιασ η οχι ωστε να μη μπερδεψω περισσοτερο οποιον θα ηθελε να μου απαντησει αφου το προβλημα μου ηταν το τεκμηριο ομολογιας σε σχεση με τους προκειμενους ισχυρισμους (πλαστογραφια κλπ). Εγω, αναφορικα με το τεκμηριο ομολογιασ σε πιστωτικους τιτλους, ακολουθησα την πρωτη αποψη τελικα αναλογα με σχετικες πρωτοδικειακες Θεσαλονικης δηλαδη το εφαρμοσα.
Καλη συνεχεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τεκμήριο ομολογίας
»  Ν.3994/2011 - ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΜΟΛΟΓΙΑΣ
» επείγον ανακοπή κατασχετήριας έκθεσης
» ΕΚΤΕΛΕΣΗ - Ανακοπή σε πίνακα διανομής συνδίκου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΔΙΚΑΣΤΗΣ :: νομικα θεματα :: ΔΙΑΦΟΡΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ-
Μετάβαση σε: