ΔΙΚΑΣΤΗΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΔΙΚΑΣΤΗΣ

ΝΟΜΙΚΑ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα
 

 ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 12:24 pm

Συμφωνώ με την προηγούμενη ανάρτηση, κατανοώ όμως και την χρόνια αγανάκτηση των συναδέλφων της στρατιωτικής δικαιοσύνης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 2:25 pm

Η αγανάκτηση δεν δικαιολογεί απρεπείς συμπεριφορές που μπορούν να μας εκθέσουν όλους σαν δικαστικό σώμα. Πάνω απο όλα είμαστε δικαστες και πρέπει να εκφραζομαστε και να συμπεριφερόμαστε με ανάλογο τροπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dikastis.gr
Admin
dikastis.gr


Αριθμός μηνυμάτων : 215
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 3:20 pm

Παρακαλώ μην δημιουργείτε νέα topics που στην ουσία έχουν θέμα ίδιο με αυτό άλλης ανάρτησης. Μόλις διέγραψα δύο αναρτήσεις που έχουν συμπεριληφθεί στην παρούσα και έκανα συγχώνευση άλλης μίας.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dikastis.gr στις Τρι Μάης 01, 2012 10:22 am, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://dikastis.blogspot.com/
proto2007




Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονικη-Κατερινη

ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 6:37 pm

Οι στρατιωτικοι δικαστες οφειλουν να παλεψουν για την ενταξη τους στο σωμα το δικο μας, απ' το οποιο θα δικαζονται ολα τα αδικηματα των στρατιωτικων..
ο διαχωρισμος στρατιωτικης και πολιτικης δικαιοσυνης ειναι καταλοιπο αλλων εποχων.. και σιγα την επιβαρυνση που θα εχουμε αν δικαζουμε πχ μια ανυποταξια...
Εδω επανηλθαν εν μια νυκτι ξανα ολες οι υγειονομικες παραβασεις!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 6:44 pm

Συμφωνώ απολυταμε την ανάρτηση του συναδέλφου της τακτικής δικαιοσύνης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
88
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: άρθρο 6 Ε.Σ.Δ.Α.   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 01, 2012 11:30 pm

Αν μελετήσει κανείς τις αποφάσεις του ΕΔΔΑ για το Συμβούλιο Εθνικής Ασφάλειας της Τουρκίας, τα στρατοδικεία του Ηνωμένου Βασιλείου κλπ θα δει ότι έχει κριθεί επανειλημμένως ότι οι στρατοδίκες (δηλαδή αξιωματικοί) που συμμετέχουν στη σύνθεση τέτοιου είδους δικαστηρίων δεν έχουν τα εχέγγυα της ανεξαρτησίας. Για τον λόγο αυτό έχει καταδικαστεί η Τουρκία επανειλημμένως για παραβίαση του άρθρου 6 τηε ΕΣΔΑ. Μήπως έχουν δίκιο οι στρατιωτικοί δικαστές που διαμαρτύρονται όταν το ΣτΕ τους αποδίδει και την ιδιότητα του αξιωματικού; Μήπως επιτέλους πρέπει να καταργηθούν τα στρατοδικεία και να υπαχθούν οι υποθέσεις τους στην τακτική δικαιοσύνη; Για ποιό λόγο, ενώ έχουμε φτάσει στο σημείο να εκδικάζονται κακουργήματα από μονομελή εφετεία, έχουμε διατηρήσει τριμελή στρατιωτικά δικαστήρια για την εκδίκαση πλημμελημάτων και πταισμάτων απλά και μόνο επειδή φέρονται ότι τελέσθηκαν από στρατιωτικούς; Γιατί τέτοια πολυτελής σύνθεση δικαστηρίου για τους στρατιωτικούς σε περίοδο κρίσης;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 01, 2012 11:42 pm

Θα μπορούσε λοιπόν, προς συμμόρφωση στη νομολογία του ΕΔΔΑ, να εξαλειφθεί ο θεσμός των στρατοδικών και οι στρατιωτικοί να δικάζονται μόνο από στρατιωτικούς δικαστές. Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται να κλείστουν τα στρατοδικεία. Άλλωστε η λειτουργία τους προβλέπεται και από το Σύνταγμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 01, 2012 11:59 pm

Αν η υπαγωγή των υποθέσεων των στρατοδικείων στην τακτική δικαιοσύνη είναι εύκολη υπόθεση με μια μελλοντική αναθεώρηση του Συντάγματος, η εισδοχή στην τακτική δικαιοσύνη ενός σώματος στο οποίο το ΣτΕ έχει προσδώσει διττή ιδιότητα ακούγεται περισσότερο ως ευσεβής πόθος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μάης 03, 2012 8:44 pm

Η υπαγωγή των υποθεσεων της στρατιωτικής δικαιοσύνης στη τακτική μπορεί να γίνει με νόμο και δεν χρειάζεται συτναγματική αναθεώρηση! Μόνο για την κατάργηση των στρατιωτικών δικαστηρίων χρειάζεται αναθεώρηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JAG
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 28, 2012 7:16 pm

Συγγνώμη και ελπίζω να δει κάποιος το post μου, παρ΄όλο που πέρασε η όλη αναστάτωση.. Εμένα προσωπικά, το ονειρό μου είναι να γινω όχι Πολιτικος-Διοικητικός Δικαστης, όχι Εισαγγελέας. αλλά Στρατιωτικός Δικαστής. Δεν με ενδιαφέρει αν θα βγάζω 3000 ευρώ ή 1000, αν θα καθομαι σπίτι μου ή θα τρέχω σ' όλη την Ελλάδα... Γνώμονας μου δεν είναι πώς θα περάσω καλυτερα...πυξίδα μου δεν είναι ο βιοπορισμός. Γνωρίζω πολύ καλα τα υπερ και τα κατα (μισθολογικά, μεταθέσεις). Έχω επίγνωση όλων των δυσκολιών...όμως, όταν έχεις ένα όνειρο και με αυτό αισθάνεσαι ολοκληρωμένος, τότε οφείλεις να το κυνηγήσεις. Για κάποιους από εσάς, η καθημερινότητά σας είναι το δικό μου όνειρο. Μην την υποτιματε. Ειτε προλάβω τις επόμενες εξετάσεις, είτε οχι (κυρίως λόγω ορίου ηλικίας), εμένα αυτο θα παραμείνει το λειτουργημα που θα ήθελα να υπηρετήσω...Αν κάποιος γνωρίζει, πότε και αν θα γίνουν εξετάσεις..αν υπάρχουν ανάγκες στρατιωτικών δικαστών, ακόμα και αν κάποιος στρατιωτικός δικαστής θα ήθελε να συζητήσουμε και να με ενημερώσει για τα θέματα της στρατιωτικής δικαιοσύνης θα ήμουν ευγνώμων, αν άφηνε κάποιο σχόλιο εδώ. Σάς ευχαριστω όλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
proto2007




Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονικη-Κατερινη

ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 03, 2012 2:38 pm

Φιλε, jag, απλως ενημερωτικα, τα καθηκοντα του στρατιωτικου δικαστη, λογω και του οτι εκ περιτροπης υπηρετει και ως εισαγγελεας και ως δικαστης, ειναι τα ιδια με τα καθηκοντα ενος ποινικου δικαστη-εισαγγελεα, με την εξαιρεση οτι δεν γραφει πολιτικες αποφασεις...
απλως δικαζει τα ποινικα αδικηματα (κοινα και στρατιωτικα) των στρατιωτικων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JAG
Επισκέπτης




ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ   ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 03, 2012 6:31 pm

Αυτό για μένα, προσωπικά, το κάνει ακόμια πιο συναρπαστικό... σε ευχαριστώ πάρα πολύ proto2007...ελπίζω να προλάβω να δωσω τις εξετάσεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΡΧΗ ΑΝΑΡΗΤΗΣΗ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΜπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΔΙΚΑΣΤΗΣ :: νομικα θεματα :: ΕΝΟΠΟΊΗΣΗ Ή ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ-
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.ΕνότηταΜετάβαση σε: