ΔΙΚΑΣΤΗΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΔΙΚΑΣΤΗΣ

ΝΟΜΙΚΑ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ΑΞΙΖΕΙ ????

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
solomon




Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2011

ΑΞΙΖΕΙ ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΞΙΖΕΙ ????   ΑΞΙΖΕΙ ???? Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 15, 2011 6:52 pm

Δεν εχω σκοπο να σας γυρισω πισω στο χρονο στην εποχη που δινατε εξετασεις, ουτε να σας κουρασω ζητωντας σας συμβουλες κτλ κτλ
μια ερωτηση μονο γιατι σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα να προσπαθησω να μπω στο δικαστικο σωμα.
Αξιζει τελικα την προσπαθεια ? Τωρα που τα βλεπετε απο ''μεσα'' τα πραγματα, θα ξαναδινατε ?
Για να σας προλαβω δεν αναφερομαι στο οικονομικο κομματι του επαγγελματος , αλλα σε ο,τι αλλο.
Ειναι τελικα λειτουργημα ?

ΥΓ. αν ο mod θεωρει οτι το θεμα ξεφευγει απο τους σκοπους του φορουμ ή φοβαται μην ανοιξει καποιο κυκλο
συζητησεων απο πιθανους αλλους επισκεπτες οι οποιοι θα βρισκονται στη θεση μου,
δεν εχω καμμια αντιρρηση να κλειδωθει-σβηστει το τοπικ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
proto2007




Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονικη-Κατερινη

ΑΞΙΖΕΙ ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΞΙΖΕΙ ????   ΑΞΙΖΕΙ ???? Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 17, 2011 12:21 am

Υπαρχουν στιγμες που αξιζει, υπαρχουν στιγμες που το μετανοιωνεις..
Σιγουρα ειναι λειτουργημα, και χαιρεσαι για αυτο που ασκεις..
απλως πολλοι σε αντιμεπωπιζουν σαν υπαλληλο, και μαλιστα χωρις δικαιωματα, με οτι αυτο συνεπαγεται..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dikastis.gr
Admin
dikastis.gr


Αριθμός μηνυμάτων : 216
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

ΑΞΙΖΕΙ ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΞΙΖΕΙ ????   ΑΞΙΖΕΙ ???? Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 17, 2011 2:05 pm

solomon έγραψε:
Δεν εχω σκοπο να σας γυρισω πισω στο χρονο στην εποχη που δινατε εξετασεις, ουτε να σας κουρασω ζητωντας σας συμβουλες κτλ κτλ
μια ερωτηση μονο γιατι σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα να προσπαθησω να μπω στο δικαστικο σωμα.
Αξιζει τελικα την προσπαθεια ? Τωρα που τα βλεπετε απο ''μεσα'' τα πραγματα, θα ξαναδινατε ?
Για να σας προλαβω δεν αναφερομαι στο οικονομικο κομματι του επαγγελματος , αλλα σε ο,τι αλλο.
Ειναι τελικα λειτουργημα ?

ΥΓ. αν ο mod θεωρει οτι το θεμα ξεφευγει απο τους σκοπους του φορουμ ή φοβαται μην ανοιξει καποιο κυκλο
συζητησεων απο πιθανους αλλους επισκεπτες οι οποιοι θα βρισκονται στη θεση μου,
δεν εχω καμμια αντιρρηση να κλειδωθει-σβηστει το τοπικ.

τα είπε όλα το Proto 2007
Το λειτούργημά μας είναι απαιτητικό και πολλές φορές εξαντλητικό. Δεν έχει ωράριο (μπορεί να εργάζεσαι ως επί το πλείστον στην οικία σου, αλλά με λιγότερη εργασία από 6 ημέρες / εβδομάδα και από 10 ώρες / ημέρα, δε βγαίνει η χρέωση). Δεν έχεις άδεια (οι λεγόμενες καλοκαιρινές διακοπές είναι ευκαιρία να κάτσεις στην οικία σου και να γράψεις πριν σε προλάβει η νέα χρονιά) Και βεβαίως είσαι ο μόνον πολίτης της χώρας που δεν έχεις δικαίωμα να προσφύγεις στα δικαστήρια για να βρεις το δίκιο σου.
ΒΕβαίως έχεις την ικανοποίηση ότι απονέμεις δίκαιο και ότι λύνεις τις διαφορές των συμπολιτών σου.
Αν το κίνητρό σου είναι αυτό (η απονομή του δικαίου) τότε αξίζει.
Αν το κίνητρό σου είναι ο μεγάλος μισθός, τότε (συγνώμη για το χαρακτηρισμό) είσαι αφελής. Πλέον η αμοιβή μας τείνει να ξεπερνά κατ' ελάχιστο (αν ξεπερνά) δημοσίου υπαλλήλου με 8ωρο και 5νθήμερο
Αν το κίνητρό σου είναι το prestige του δικαστή ή εισαγγελέα, τότε θα δυστυχήσεις.
Εϋχομαι να βρεις το δρόμο σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://dikastis.blogspot.com/
solomon




Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2011

ΑΞΙΖΕΙ ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΞΙΖΕΙ ????   ΑΞΙΖΕΙ ???? Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2011 10:07 am

[quote="dikastis.gr"]
solomon έγραψε:

Αν το κίνητρό σου είναι αυτό (η απονομή του δικαίου) τότε αξίζει.
Αν το κίνητρό σου είναι ο μεγάλος μισθός, τότε (συγνώμη για το χαρακτηρισμό) είσαι αφελής. Πλέον η αμοιβή μας τείνει να ξεπερνά κατ' ελάχιστο (αν ξεπερνά) δημοσίου υπαλλήλου με 8ωρο και 5νθήμερο
Αν το κίνητρό σου είναι το prestige του δικαστή ή εισαγγελέα, τότε θα δυστυχήσεις.
Εϋχομαι να βρεις το δρόμο σου
Επιτελους, μια τετοια χυμα απαντηση εψαχνα, οπως κ ειλικρινη σαν του/της proto2007
Με καλυψατε σε μεγαλο βαθμο
Ευχαριστω.

ΥΓ. η αληθεια ειναι οτι ειμαι αφελης , αλλα οχι ως προς το οικονομικο κομματι του θεματος ,
αλλα το φιλοσοφο-δικαιικο !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΞΙΖΕΙ ????
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΔΙΚΑΣΤΗΣ :: ΓΕΝΙΚΑ-
Μετάβαση σε: