ΔΙΚΑΣΤΗΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΔΙΚΑΣΤΗΣ

ΝΟΜΙΚΑ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα
 

 Διαταγες πληρωμης, κατασχεσεις!

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
savana




Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012

Διαταγες πληρωμης, κατασχεσεις! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διαταγες πληρωμης, κατασχεσεις!   Διαταγες πληρωμης, κατασχεσεις! Icon_minitimeΤρι Απρ 03, 2012 3:45 pm

Κυριοι, κυριες δικαστες, καλημερα σας.

Ερχομαι για δευτερη φορα, να σας θεσω ενα ερωτημα, προκειμμενου να με "φωτισετε" με τις νομικες σας γνωσεις.

Το 2006 νοικιασα ενα ακινητο για να το χρησιμοποιησω ως υποκαταστημα γυν. ενδυματων. Ηταν σε κακο χαλι, αλλα συμφωνησα να το επισκευασω με δικα μου εξοδα. Δεν θα πω οτι ξεπερασαν κατα πολυ οι επισκευες, (σοβατισματα, βαψιματα, ηλεκτολογικα) τον προυπολογισμο μου, δικο μου λαθος, αλλα οτι η σκεπη του "κεραμιδοσκεπη" ηταν τρυπια. Πραγμα το οποιο ανακαλυφθηκε μετα απο 6 μηνες οταν αρχισανε οι βροχες.

"Τσατρα πατρα" το επισκευασα, χωρις να γνωριζω οτι μπορουσα και να εγκαταλειψω το ακινητο και μισθωματα να μην καταβαλλω, τουλαχιστον εξ ολοκληρου.

Επειδη ομως ειχα χρησιμοποιησει οτι μετρητο διεθετα, δεν ηταν και πολλα βεβαια, για τις επισκευες, δεν γνωριζα και την ανωτερω νομικη διαταξη, συνεχισα να μενω στο ακινητο, ελπιζοντας σε οικονομικη ανακαμψη για να μετακομισω. Κατεβαλλα κανονικα τα μισθωματα, μεχρι και αυξηση μου εκανε, για το θεμα της οροφης δε μου απαντησε ας μην το νοικιαζες.

Κακο πραγμα η οικονομικη ανεχεια. Ουτε για ιντερνετ ηξερα τοτε.

Φθανουμε στα ετη της οικονομικης κρισης. Τα μισθωματα καταβαλλονταν κανονικα μεχρι το τελος του 2010.
Μεχρι εκει αντεξα οικονομικα. Ενημερωσα τον ιδιοκτητη για την κατασταση την οικονομικη μου, για την αδυναμια καταβολης ενοικιων, αν θελει να αδειασω το ακινητο, με ξεγελασε, λεγοντας μου καλα θα δουμε, μεχρι τον Αυγουστο του 2011 οποτε μου εφερε να συναψουμε καινουργιο συμβαλαιο.

Το "ακινητο" ηταν ανοικιαστο 5 χρονια τουλαχιστον πριν να το νοικιασω εγω, και ετσι θα μεινει, γιατι εδω ειναι μικρο το μερος. Ολοι πηρανε ειδηση οτι "μπαζει" νερα η οροφη! Τρεξανε ολοι οι γειτονες τοτε για να βοηθησουν. Σημειωτεον δεν διεθετε τουαλεττα ή νερο οποτε δεν ειχε διεξοδο (καποια σκαρα εννοω) και το νερο λιμναζε στο πατωμα.

Και για αυτο ο ισχυρισμος οτι με ξεγελασε! Με κρατησε οσο να ληξει το κανονικο συμβολαιο, εφτιαξε το νεο, "γαιδουροδεσε" τα νοικια,
(ολα τα συμβολαια που υπεγραψα ειχαν ετησια διαρκεια με την ελπιδα της μετακομισης), τετραμηνης διαρκειας, με αναλυτικες τις οφειλες.

Το υπεγραψα και εφυγε με υφος θριαμβευτη! Το καταλαβα αργοτερα οταν με πηρε τηλεφωνο ο δικηγορος του, για τα μισθωματα, απο το εξωδικο που ακολουθησε, λογω δυστροπιας, απο την διαταγη αποδοσης μισθιου, και τελος απο την διαταγη πληρωμης μισθωματων!
Αρχες Σεπτεμβρη πριν απο την βροχη των νομικων εγγραφων του εδωσα καποια χρηματα, ενα μηνα μετα (για το διαστημα της δυστροπιας), αρχισαν τα "οργανα".

Κρινω απαραιτητο να σας πω οτι, ολα αυτα τα νομικα τα εμαθα λογω αυτων των εγγραφων, ψαχνοντας τροπο να αποφυγω τον κοινωνικο διασυρμο, μεσω ιντερνετ.

Βαβαια και του παρεδωσα το μισθιο. Μεσα στην νομιμη ημερομηνια αφου, ακουστε πραγμα!
Δεν μου "εκοβε" το ρευμα η ΔΕΗ ΑΝ ΔΕΝ πληρωνα το τελος ακινητης περιουσιας!!!!!
Αναγκαστικα να πληρωσω και το τελος, αλλιως θα με χρεωνε με παγια η ΔΕΗ αφου, το ρολοι ειναι μεσα στο μαγαζι και εγω επρεπε να παραδωσω το κλειδι.

Δεν εχω χρηματα ουτε για να ζησω, ποσο μαλλον για δικηγορο. Τοτε ανακαλυψα πως "αιρεται η δυστροπια", καθως και την ανωτερω διαταξη οταν το προς ενοικιαση ακινητο ειναι προβληματικο, ως προς την χρηση.

Ολα αυτα τα εγραψα στην "ανακοπη κατα της διαταγης πληρωμης μισθωματων", που εγραψα μονη μου, με βοηθεια και παλι απο το ιντερνετ, την κατεθεσα νομιμα και την κοινοποιησα νομιμα στο δικηγορο του ιδιοκτητη.

Σημερα ελαβα ειδοποιηση απο τον δικηγορο του, αν μεχρι τις 06-04-2012 δεν πληρωσω τα μισθωματα θα προβει σε κατασχεση των εμπορευματων μου, με δικαστικο επιμελητη!

Για αυτο τον λογο απευθυνομαι σε σας!

Ειναι η δευτερη φορα, που συρομαι, σε διαδικασιες, λογω της "μαγικης" διαταγης πληρωμης!

Αν ειχα χρηματα, θα απευθυνομουν εγω σε δικηγορο, και θα αρχιζα εγω τις αγωγες!
Και για αποζημιωσεις για την αγωνια που εζησα ολα αυτα τα χρονια με τα νερα , και για τα μισθωματα και για τα χρηματα για να διαμορφωσω τον χωρο για καταστημα (καθρεπτες, δοκιμαστηρια κ.λ.π.) των επισκευων που πληρωσα για ενα καταστημα το οποιο ποτε δεν λειτουργησα!

Αν καποιος ειναι απατεωνας εδω δεν ειμαι εγω!
Αυτος και χρημα εχει και δικηγορο. Ο δικηγορος γνωριζει το προβλημα του ακινητου, τις εισροες υδατων απο την οροφη, του το ειπα η ιδια, εν τουτοις ομως προχωρουν κανονικα, με τον "νομο"!

Εγω τι μπορω να κανω? Δεν καταθεσα αιτηση αναστολης της διαταγης πληρωμης, γιατι δεν ηθελα να το "τραβηξω" τοσο πολυ, αφου ουτε δικηγορος ειμαι, ουτε μπορω να τον παραστησω οσο και να διαβαζω στο ιντερνετ.

Υπαρχει καποια εναλλακτικη για να σταματησω την κατασχεση? Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, χαρη θα μου κανει! Εχω τοσο εμπορευμα στο μαγαζι μου, που δεν ξερω τι να το κανω! Δεν πουλιεται τιποτα πια! Τον κοινωνικο διασυρμο θελω να αποφυγω! Τα σχολια του κοσμου! Εχω και δυο παιδια, καταλαβαινεται πιστευω. Δεν εχω αλλα εισοδηματα. Οτι εισπραξω απο το καταστημα μου.

Ειμαι βεβαιη, οτι η "κατασχεση" θα γινει επειδη μπορει. Αφου εγω που ειναι η δουλεια μου δεν μπορω να τα ρευστοποιησω, ποσο μαλλον εκεινος. Και ειναι και καθηγητης! Αυτος ο ανθρωπος διδασκει παιδια. Τι λετε εσεις οτι διδασκει? Εγω λεω το αρπαξε να φας και κλεψε για να εχεις!

Λοιπον τι λετε?

Δεν ειναι καιρος να μπει ενα "φρενο" σε αυτες τις διαταγες πληρωμης! Αφου τελικα η χρηση τους γινεται απο αυτους που μπορουν και οχι απο αυτους που τις χρειαζονται!

Γνωριζω οτι οι διαταγες πληρωμης ειναι για να συντομευουν τις διαδικασιες! Στην σημερινη κατασταση ομως ποιοι οφελουνται?

Πρωτα και κυρια οι τραπεζες! (Απο κει ειναι η πρωτη διαταγη πληρωμης).
Γνωριζετε πολυ καλα οτι οι τραπεζες εχουν χρεωσει παρανομως διαφορα ποσα, τα οποια τα εχουν κανει κεφαλαιο, τα τοκιζουν , με αποτελεσμα να διογκωνεται το χρεος, (εγω τωρα τα μαθαινω αυτα) ωστε να μην μπορεις να ξεχρεωσεις, ποτε!

Π.χ. πρωτη παρανομη χρεωση η ετησια συνδρομη της καρτας, ή στην περιπτωση δανειου τα ετησια εξοδα φακελου, δευτερη χρεωση η χρεωση για την αναληψη μετρητων, θελετε και αλλη? 28 ευρω με χρεωνει ειδοποιηστικα η αλφα μηνιαιως για τις τρεις καρτες που εχω. 8 ευρω η μια. Αυτα τα ποσα θα παρουν τοκους, θα κανουν υπερβαση πιστωτικου οριου, εκει μπαινει το αλλο ποσο αναλογα το υψος του πιστ. οριου, ( 20 ευρω με χρεωνει μηνιαιως ο ΕΛΤΑ για υπερβαση πιστωτικου οριου 2.600,00 ευρω), το οποιο και αυτο θα παει στο κεφαλαιο και θα παρει τοκους, θα μεγαλωσει η υπερβααη οποτε μεγαλωνει και το "καπελο", τωρα που ειναι 3.000,00 ευρω εχει γινει 30, και παει λεγοντας. Χωρια βεβαια τους τοκους νομιμους και υπερημεριας! Οι οποιοι χρεωνονται στα ανωτερω ποσα. Ο τοκος του τοκου τον τοκο ώ τοκε!

Και ερχονται σε σας και λενε βγαλε μου σε παρακαλω μια διαταγη πληρωμης να παρω τε λεφτα μου τωρα!!!!

Αν εχω αδικο ας μου κανει ανακοπη, (ξερετε ποσο κοστιζει η ανακοπη ?) ας μου κανει ασφαλιστικα μετρα (ξερετε ποσο κοστιζουν τα ασφαλιστικα μετρα ?) Εκ του ασφαλους η τραπεζα!" αν δεν εχει λεφτα να παρει δικηγορο," καθαρισα""!!!

Χαραζουν πλωρη λοιπον για τα σπιτια μας, τις περιουσιες μας, οτι εχουμε τελος παντων με ακουσιους "βοηθους" εσας!

Ουτε και για το σπιτι μου με νοιαζει. Δεν μπορω πλεον να το συντηρησω, να το θερμανω, να πληρωσω τα χαρατσια. Με νοιαζει οτι ενω χρεωθηκα για το καταστημα μου, αυτες θελουν το σπιτι μου. Με νοιαζει που επικρατει το δικιο του ισχυρου και οχι του δικαιου!

Αντιθετα αν ημουν εγω στην θεση του ιδιοκτητη, (αλλα αφραγκη) θα μπορουσα να ακολουθησω την νομικη διαδικασια που ακολουθησε, ( ασχετα με τι κατηγοριας ανθρωπος ειμαι, αρπαγας ή καλος) ωστε να εισπραξω τα χρηματα μου? Σας λεω κατηγορηματικα ΟΧΙ!!!

Χαμενη για χαμενη λοιπον ή μηπως οχι?






Δεν σας κανω "μαθηματα".
Ηδη μου εχετε απαντησει μια φορα σε αλλο ερωτημα, και πραγματικα εμεινα εκπληκτη πως καταφερατε μεσα σε "δυο" σειρες να ειστε τοσο κατατοπιστικοι, σαφεις, κατανοητοι, ωστε να μην εχω καμμια απορια!
Εγω οσο και να προσπαθησα δεν μπορεσα να ειμαι συντομη. Ελπιζω να καταφερα το δευτερο!
Επειδη ειδα ομως οτι αρκετοι απο σας, δεν μενουν στον "τυπο" αλλα στην ουσια των θεματων της απονομης της δικαιοσυνης,
Επειδη διαβασα προβληματισμους που θετουν τα μελη σας, ο ενας στους αλλους, για το πως θα γινεται πιο αποτελεσματικοι, πιο δικαιοι,
Επειδη πραγματι απο τα τοσα σαιτ "επιστημονων" που επισκεπτομαι για πληροφοριες, εδω υπαρχει αλλο "κλιμα", φιλοξενειας, ενδιαφεροντος,
Επειδη δεν ειστε σαν τους "δικηγορους" που φυλαττουν τις γνωσεις τους, μονο για εμπορια (οχι ολοι, ευτυχως)

Για , αυτους τους λογους,εγραψα αυτες τις πληροφοριες και ζητω ξανα την βοηθεια σας.

Καταλαβαινω το βαρυ προγραμμα που εχετε. Εγω που ειμαι ενας ανθρωπος σας εχω απασχολησει ηδη δυο φορες.
Και ειμαστε χιλιαδες, οι "προβληματικοι"!

Οπως και να εχει, σας ευχαριστω για τον χρονο σας. Ελπιζω να μην καταχραστηκα την φιλοξενεια σας!

Αν υπαρχει καποια λυση στο προβλημα μου, της κατασχεσης , ( για τις τραπεζες ουτε το διανοουμε να σας ζητησω βοηθεια), σας θερμοπαρακαλω, στειλτε μου ενα μυνημα, οπως την προηγουμενη φορα.

Σας ευχομαι καλη δυναμη στο εργο σας. Ειμαστε παρα πολλοι, αυτοι που γιναμε στα καλα καθουμενα, "κακοπληρωτες", "απατεωνες", αφερεγγυοι. Πολλους απο μας θα μας δειτε στα δικαστηρια σας. Ελπιζω οχι και εμενα! Οχι γιατι δεν σας συμπαθω, καθε αλλο, απλα οι δικαστικες αιθουσες, ειχα την γνωμη οτι ειναι για αλλης κατηγοριας ανθρωπων. Οχι των βιοπαλαιστων!

,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
proto2007




Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονικη-Κατερινη

Διαταγες πληρωμης, κατασχεσεις! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαταγες πληρωμης, κατασχεσεις!   Διαταγες πληρωμης, κατασχεσεις! Icon_minitimeΤετ Απρ 04, 2012 2:58 pm

Καταρχην, εφοσον εισαι σε αθλια οικονομικη κατασταση, μπορεις να πας στη γραμματεια του οικείου Πρωτοδικείου του τοπου σου , όπου με τα σχετικα δικαιολογητικα (αντιγραφο φορολογικης δηλωσης, κτλ) θα σου διορισουν δικηγορο, ο οποιος θα αμοιφθει απ' το κρατος, και ο οποιος θα κανει ολες τις απαραιτητες ενεργειες για σενα και σε συνεργασια μαζι σου...

Δυστυχως στα επιμερους θεματα, ειναι δυσκολο να απαντησει κανεις, χωρις να εχει γνωση ολης της υποθεσης..
πχ η διαταγη πληρωμης των μισθωματων ειναι του Ειρηνοδικειου ή του Μονομελους? Αν ειναι του Μονομελους, δεν μπορουσες να την ασκησεις μονη σου χωρις δικηγορο..
Επισης, λες οτι την επεδοσες στον δικηγορο της αλλης πλευρας.. ουτε αυτη η επιδοση, τουλαχιστον μεχρι προσφατα, δεν ειναι νομιμη.. χρειαζεται κοινοποιηση στον ιδιοκτητη..
Και τι εννοεις νομιμη επιδοση? χρησιμοποιησες δικαστικο επιμελητη?

Κατα τα λοιπα για να σταματησεις την εκτελεση πρεπει να ασκησεις σχετικα ενδικα βοηθιηματα (ανακοπη κατα της διαταγης πληρωμης με αναστολη εκτελεσης και ανακοπή κατά της εκτελεσης), οπου θα εκτεθουν οι δικοι σου λογοι (πχ ενσταση μειωσης του μισθωματος, λογω της ελαττωματικης σκεπης)..
Επισης, μπορεις να ασκησεις αγωγη ζητωντας αποζημιωση, αν εξαιτιας της στεγης που ετρεχαν τα νερα υπεστης καποια ζημια (πχ καταστραφηκαν εμπορευματα σου)..


Στα δικαιοπολητικα που αναφερεις, 2 συντομες παρατηρησεις : α) Η διαταγη πληρωμης προβλεπεται οταν η απαιτηση αποδεικνυεται με εγγραφα (τα μισθωματα αποδεικνυονται απ' το σχετικο εγγραφο) και καμμια προσβολη των δικαιωματων σου δεν συνεπαγεται, αφου μπορεις να ασκησεις ανακοπη κατα αυτης. Και αγωγη κανονικη για τα μισθωματα να σου εκανε , σε ιδια θεση θα ησουν, ή ισως και χειροτερη ,αφου θα οφειλες τοκους απ' το χρονο της επιδοσης της αγωγης σε εσενα. Και β) ολες αυτες οι χρεωσεις και οι τοκοι των τραπεζων στις πιστωτικες καρτες προβλεπονται στη σχετικη συμβαση που εχεις υπογραψει.. οταν το εχεις συμφωνησει εσυ η ιδια κατι, δεν μπορουν τα δικαστηρια να κανουν πολλα για να σε προστατεψουν..

ΥΓ Καλυτερη απο ολα ειναι η προληπτικη δικηγορια. Εαν ειχες εναν δικηγορο τοτε που ξεκινησες την επιχειριση σου, ολα θα ηταν πολυ καλυτερα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
savana




Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012

Διαταγες πληρωμης, κατασχεσεις! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διαταγες πληρωμης, κατασχεσεις!   Διαταγες πληρωμης, κατασχεσεις! Icon_minitimeΤετ Απρ 04, 2012 6:57 pm

Καλησπερα σας.

Για αλλη μια φορα αποδεικνυεστε συντομοι, σαφεις, ξεκαθαροι!

Υποθετω τα χρονια σπουδων και μελετης σας "οπλισαν" με αυτη την απιστευτη δυνατοτητα!

Σας βεβαιω δυο χρονια τωρα, που ηρθε η ζωη ολων μας τα πανω κατω, εχω ανταλλαξει δεκαδες δεκαδων μηνυματων, με δικηγορους, γιατρους, καθηγητες, που μου εδιναν τις γνωσεις τους δωρεαν, σαν "πρωτη βοηθεια "!

Ηταν και εκεινοι κατανοητοι και σαφεις. Εσεις ειστε καταπληκτικος!

Δεν εχω τις γνωσεις να μεταφερω αυτην την απαντηση και την προηγουμενη στον κοσμο μεσω facebook, για να δει ο κοσμος οτι υπαρχουν και αυτοι οι ΔΙΚΑΣΤΕΣ.

Πραγματικα ειμαι λατρης της ελληνικης γλωσσας και την χειριζεστε θαυμασια. Δεν ξερω αν θα συναντησω καποιον απο σας, ομως, να ξερετε οτι εχετε αποκτησει μια φανατικη οπαδο, των Ελληνων Δικαστων.

Σας ευχαριστω πολυ.



Υ. Σ. Οχι για δικαιολογια αλλα σαν πραγματικο γεγονος, ανηκω σε εκεινη την κατηγορια γυναικων, ξερετε," πισω απο ενα πετυχημενο ανδρα βρισκεται μια εξυπνη γυναικα ", δεν λεει τιποτα για πονηρη. Εξυπνη ειμαι, πονηρη οχι!

Δεν ημουν εμπορος ανεκαθεν αλλη ηταν η επαγγελματικη μου ασχολια, μεχρι που με "σουταρησε" ο "πετυχημενος" ανδρας, επειδη βαρεθηκα να ειμαι πισω και θελησα να ειμαι διπλα. Μετα απο 20 χρονια σχεσης, γαμου και 2 παιδιων.

Και το οτι καταφερα σε ενα τοσο μικρο μερος που βρισκομαι, ξενη, να "στησω" αυτο το μαγαζι, αφραγκη, αστεγη, (για αυτο και τα χρεη), για μπορεσω να ειμαι κοντα στα παιδια μου, ηταν αθλος!

Εχετε απολυτο δικιο για την "προληπτικη δικηγορικη", αλλα ηταν πολυτελεια.

Και κατι ακομα. Βρισκομαι στην Β. Ευβοια. Εχω στειλει μηνυματα σε πολλους δικηγορικους συλλογους ανα την Ελλαδα, ξερετε στην δυντοτητα που δινουν στα σαιτ τους " επικοινωνια". Ο μονος συλλογος που δεν μου απαντησε ποτε, ηταν της Χαλκιδας!
Απογοητευτικο, για τις εποχες που ζουμε!

Δεν θα μπω σε αλλες λεπτομερεις. Οπως και την προηγουμενη απαντηση σας, μου "δειξατε" τον δρομο.

Σας ευχομαι να ειστε γεροι και δυνατοι. Ειστε αληθινοι "λειτουργοι" της δικαιοσυνης.

Καλο Πασχα.


Υ.Σ. 2 Δεν ειμαι υπερβολικη στις εκφρασεις μου. Αλλα ειμαι βεβαιη οτι εχετε συναντησει πολλους "στοκους" στον τομεα σας.
Φανταστειτε στον δικο μου. Που ειναι και ο "φυσικος" τους χωρος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διαταγες πληρωμης, κατασχεσεις!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Έντυπα ευρωπαϊκής διαταγής πληρωμής

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΜπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΔΙΚΑΣΤΗΣ :: ΝΟΜΟΛΟΓΙΑ-
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.ΕνότηταΜετάβαση σε: