ΔΙΚΑΣΤΗΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΔΙΚΑΣΤΗΣ

ΝΟΜΙΚΑ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ipad vs netbook

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kate




Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2011

ipad vs netbook Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ipad vs netbook   ipad vs netbook Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 12:53 pm

Χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια εκτός γραφείου (για έρευνες στα υποθηκοφυλακεία, σημειώσεις στο φροντιστήριο, κατέβασμα από το ίντερνετ και μελέτη αποφάσεων στο σπίτι κ.λπ.) ένα netbook hp 9 ιντσών περίπου. Είχα πει ότι θα κάνω δώρο στον εαυτό μου ένα i pad για να αντικαταστήσω τον hp αλλά φοβάμαι ότι δε θα είναι το ίδιο χρήσιμο, ακόμη κι αν βάλω φορητό πληκτρολόγιο. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς για να μου πει τη γνώμη του; Οι εργασίες που χρειάζεται να κάνω στο εξής είναι να κρατώ σημειώσεις στα μαθήματα, να κατεβάζω από nomos αποφάσεις, να τις αντιγράφω στο word και να τις επεξεργάζομαι. Για να γράφω κείμενα, εργασίες κ.λ.π. έχω έναν mac στο σπίτι. Και ναι, ονειρεύομαι επιτέλους να συγχρονίζεται (δηλ. να ανταλάσσουν δεδομένα) ο φορητός, με τον σταθερό υπολογιστή και το κινητό τηλέφωνο, δηλαδή να είναι και τα 3 της apple. Μια και δεν μου περρισεύουν λεφτά, να το πάρω το i pad ή θα τα κλαίω τα 700 ευρώ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karagO




Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ipad vs netbook Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ipad vs netbook   ipad vs netbook Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 2:42 pm

Kate,

Με την παρούσα οικονομική κατάσταση και δεδομένου ότι, από αυτά που καταλαβαίνω. είσαι ακόμα στην Ε.Σ.Δι.Λ., θα έλεγα ότι αυτά που ήδη έχεις είναι υπεραρκετά. Θέλω να πω, τι παραπάνω προσφέρει το iPad από το netbook, που ήδη έχεις;

Εγώ είμαι 3 χρόνια πρωτοδίκης και ακόμα έχω ένα και μοναδικό λαπτοπ: αυτό της Σχολής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kate




Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2011

ipad vs netbook Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ipad vs netbook   ipad vs netbook Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 3:30 pm

Τα mac είναι πολύ εύκολα στη χρήση. Αν ήξερα ότι το ipad θα μου έλυνε τα χέρια όσο ο mac mini που αγόρασα το 2006 και είναι ακόμη υπολογιστής που όχι μόνο δεν έχει ξεπεραστεί αλλά τρέχει με ταχύτητα φωτός σε σχέση με τα pc, θα το έπαιρνα. (δεν έχει θέμα με ιούς, με updates, συνδέεται με τους περισσότερους εκτυπωτές με bluetooth, ασύρματα ή ενσύρματα, γιατί τους έχει προεγκατεστημένους, είχε πρόβλεψη για ασύρματο δίκτυο από το 2006 και άλλες δυνατότητες που δεν έχω ακόμη ανακαλύψει) . Δεν ξοδεύω για ρούχα, παπούτσια κ.λ.π. οπότε μια πολυτέλεια τέτοια νομίζω ότι την αντέχω οικονομικά. Αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα μπορώ να το χειρίζομαι το ίδιο εύκολα όσο και το κομπιουτεράκι με το πληκτρολόγιο και το πλήρες word εγκατεστημένο (νομίζω ότι το ipad δεν παίρνει κανονικό word μέσα)
Γι' αυτό θα ήθελα να μου πει κανείς αν έχει χρησιμοποιήσει. Εννοείται ότι είμαι διαθέσιμη να σας πω σε όσους ενδιαφέρονται πόσα πράγματα μπορεί να κάνεις μέ ένα netbook των 250 ευρώ. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dikastis.gr
Admin
dikastis.gr


Αριθμός μηνυμάτων : 215
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

ipad vs netbook Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΘΕΜΑΤΟΣ   ipad vs netbook Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 7:00 pm

Μετακίνησα τη συζήτηση στην ενότητα ΓΕΝΙΚΑ, καθώς δεν είχε σχέση με την ενότητα ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ στην οποία βρισκόταν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://dikastis.blogspot.com/
kate




Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2011

ipad vs netbook Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ipad vs netbook   ipad vs netbook Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 7:13 pm

Κακώς τη μετακίνησες! Με τέτοιες αποδοχές πώς θα πάρουμε ipad? Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
proto2007




Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονικη-Κατερινη

ipad vs netbook Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ipad vs netbook   ipad vs netbook Icon_minitimeΠαρ Ιαν 27, 2012 9:59 am

Και εγω μονο λαπτοπ χρησιμοποιω.. απλως χαλασα αυτον της σχολης και εχω καινουργιο..

φιλη Κειτ, χαθηκα λιγο στη "μεταφραση" με τα gudjets που χρησιμοποιεις.. Laughing
εχεις ενα mac (μονο ακουστα τον εχω-δεν ξερω ακριβως τι ειναι..) και ενα netbook? καλα καταλαβα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ipad vs netbook
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΔΙΚΑΣΤΗΣ :: ΓΕΝΙΚΑ-
Μετάβαση σε: