ΔΙΚΑΣΤΗΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΔΙΚΑΣΤΗΣ

ΝΟΜΙΚΑ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

Πήγαινε κάτω 
+4
solomon
Protodikis7
proto2007
dikastis.gr
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
EL JUEZ-3

EL JUEZ-3


Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2011
Τόπος : ECUADOR

ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΧΩΡΙΣΤΟ TOPIC???   ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 17, 2012 9:05 pm

dikastis.gr έγραψε:

Είναι πολύ βολικοί, ελαφριοί, χωράνε στην τσάντα και μεταφέρονται παντού. Χρησιμοποιώ έναν τέτοιον από το 2010 και είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορεί ν' ανοίξεις ένα topic

ΤΩΡΑ, ΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ "ΑΣΧΕΤΗΣ" ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΜΟΥ





( Embarassed ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟΙ? Embarassed )


Έχει επεξεργασθεί από τον/την EL JUEZ-3 στις Τρι Ιαν 17, 2012 9:09 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dikastis.gr
Admin
dikastis.gr


Αριθμός μηνυμάτων : 216
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ   ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 17, 2012 9:07 pm

EL JUEZ-3 έγραψε:
dikastis.gr έγραψε:

Είναι πολύ βολικοί, ελαφριοί, χωράνε στην τσάντα και μεταφέρονται παντού. Χρησιμοποιώ έναν τέτοιον από το 2010 και είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορεί ν' ανοίξεις ένα topic

ΤΩΡΑ, ΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΕΒΕΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ "ΑΣΧΕΤΗΣ" ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΜΟΥ





( Embarassed ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟΙ? Embarassed )
Το νόημα το κατάλαβα, αλλά είπα μήπως ανοίξει κανένα νέο topici λίγο πιο άσχετο με τα νομικά και τα δικαστικά Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://dikastis.blogspot.com/
kate




Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2011

ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ   ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 12:42 am

" Το νόημα το κατάλαβα, αλλά είπα μήπως ανοίξει κανένα νέο topici λίγο πιο άσχετο με τα νομικά και τα δικαστικά Sad"

Λέω να ανοίξω νέο θέμα μια και μου αρέσει να επενδύω στην τεχνολογία. Κι αν έχω καταλάβει σωστά (τώρα πρόκειται να αρχίσει η εκπαίδευσή μου)
όσο πιο πολύ "φορητό" είναι το γραφείο του δικαστή, τόσο καλύτερα και γρηγορότερα βγαίνει η δουλειά.

Αλλά θέλω να κάνω και μια επισήμανση σχετικά με όσα διάβασα παραπάνω: Στους δύσκολους καιρούς που βρισκόμαστε δεν υπάρχει χρόνος για διλήμματα. Όλοι εμείς που σπουδάσαμε είμαστε οι τυχεροί της ζωής. Έχουμε σχεδόν πάντα μεγαλύτερο εύρος επιλογών για δουλειά από την χ πωλήτρια. (Και μη μου πείτε ότι εκείνη διάλεξε να μη σπουδάσει νομική. Ξέρουμε ότι το οικογενειακό περιβάλλον και όχι τόσο η εξυπνάδα μας είναι αυτή που καθορίζει το τί θα κάνουμε αργότερα)
Για παράδειγμα, εγώ έχω ασκήσει 13 χρόνια δικηγορία και τώρα λόγω κρίσης αφιέρωσα χρόνο (και ψυχολογικά αποθέματα) και έπαιξα στο καζίνο που λέγεται ΕΣΔΙ. Οκ, κέρδισα και σιγά σιγά θα πρέπει να αντιμετωπίσω νέες προκλήσεις.
Ευελπιστώ ότι θα είναι προτιμότερο να ασχοληθώ με μια προσφυγή φορολογικού περιεχομένου παρά να είμαι χωμένη στα υποθηκοφυλακεία και να περιμένω μέρα με τη μέρα να αποκαλυφθεί το λάθος στην έρευνα για την οποία πληρωνόμουν 30 ευρώ (αν έβρισκα μερίδα) και να πάρω πόδι από την Τράπεζα. Και να θεωρούμαι και τυχερή από τους συναδέλφους. Δεν ξέρω τί θα βρω εκεί που έρχομαι αλλά σε τελική ανάλυση μπορώ να παραιτηθώ και να συνεχίσω την ένδοξη καριέρα του δικηγόρου (το "ένδοξη" αφορά τη δική μου καριέρα). Αυτό όσον αφορά τη δυσκολία και το βάρος της ευθύνης των καθηκόντων. Αν δεν αντέξω, αν δεν είμαι άξια, ιδού η πόρτα. Ξέρω τί με περιμένει εκεί έξω και δεν έχω παρά να διαλέξω.

Τα μισθολογικά είναι άλλο θέμα. Εκεί χρειάζεται αγώνας από όλους, χωρίς όμως να θεωρεί κανείς ότι είναι καλύτερος ή ανώτερος από τους άλλους και χωρίς να εκμεταλλεύεται καταστάσεις. Δεν "ελαφραίνουμε" πινάκια όπως δεν πρέπει και οι άλλοι να κατεβάζουν τους διακόπτες του ηλεκτρικού ρεύματος. Αν θεωρούμε ότι είμαστε παρ' όλ' αυτά ανώτεροι ή πιο άξιοι από άλλους, να μην ξεχνάμε ούτε που βρισκόμαστε (σε μια χώρα που έχει ήδη συγκρουστεί με το παγόβουνο) και να θυμόμαστε τους αδυνάτους, να μην τηρούμε τουλάχιστον προκλητική στάση. Π.χ. σταμάτησα να παραπονιέμαι που θα παίρνω 750 ευρώ για τα επόμενα 2 χρόνια της εκπαίδευσης όταν έμαθα ότι τόσα θα παίρνει και η αδελφή μου για την υπόλοιπη καριέρα της (ΠΕ, 4 γλώσσες κ.λ.π.) στο Δήμο που εργάζεται ενώ είχε ξεκινήσει με 1300. Αλήθεια, πώς θα αιθανόσασταν τότε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Protodikis7




Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προκλητική στάση   ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 9:54 am

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω kate σε ποιους απευθύνεις το ερώτημα: "Πώς θα αισθανόσασταν τότε;". Αν το απευθύνεις στους δικαστές οι οποίοι "θεωρούν ότι είναι καλύτεροι ή ανώτεροι από τους άλλους","εκμεταλλεύονται καταστάσεις", "έχουν ξεχάσει που βρίσκονται", "δε θυμούνται τους αδύνατους", "τηρούν προκλητική στάση", όπως γράφεις πιο πάνω, τότε το ερώτημά σου είναι άνευ σημασίας γιατί προφανώς αυτοί οι άνθρωποι δε θα αισθάνονται τίποτα! Όμως, ειλικρινά, kate, θα ήθελα να μου απαντήσεις έχεις δει πολλούς τέτοιους δικαστές; Είμαι 8 χρόνια δικαστής, έχω αλλάξει 4 πρωτοδικεία, αλλά δεν έχω συναντήσει ακόμη δικαστή που να μη θυμάται τους αδύνατους, όταν δικάζει πχ μια εργατική διαφορά. Δε γνωρίζω κανένα δικαστή που έχει ξεχάσει που βρίσκεται, αντιθέτως γνωρίζουν όλοι οι δικαστές πολύ καλά ότι βρίσκονται στην Ελλάδα, που οι ξένοι συνάδελφοί τους δεν τους αποκαλούν δικαστές, αλλά συγγραφείς...Στην Ελλάδα που μεταφέρουν με τα καροτσάκια τις δικογραφίες, στην Ελλάδα που εκδόθηκαν 17.000 νόμοι τα τελευταία 15 χρόνια... Δεν έχω καταλάβει ότι κάποιος δικαστής θεωρεί ότι είναι ανώτερος από έναν γιατρό ή έναν καθηγητή ή έναν ποδοσφαιριστή ή οποιονδήποτε άλλο, αφού σε όλους φέρονται με τον ίδιο σεβασμό , αντιθέτως όταν πηγαίνω να πληρώσω έναν λογαριασμό στη ΔΕΗ, δεν ακούω ποτέ μία "καλημέρα" από τους υπαλλήλους και πολλές φορές φοβάμαι ότι θα με βρίσουν αν ρωτήσω κάτι. Δεν ξέρω κανέναν δικαστή να εκμεταλλεύεται καταστάσεις, εκτός από κάποιους που καταδικάστηκαν και ήδη είναι φυλακή σε αντίθεση με άλλους που εκμεταλλεύτηκαν καταστάσεις, αλλά τα αδικήματά τους με νόμο παραγράφηκαν! Δεν έχω δει με τα μάτια μου κανέναν δικαστή να τηρεί προκλητική στάση και ως απλό παράδειγμα σε προ(σ)καλώ να κάνεις μια βόλτα στο πάρκινγκ της Ευελπίδων. Αντίθετα, kate, έχω βαρεθεί πραγματικά να διαβάζω σε έγκριτες εφημερίδες και σε σοβαρά blog ότι οι δικαστές παίρνουν μισθούς προκλητικούς, ότι πήραν αυξήσεις χρυσάφι πριν από λίγα χρόνια και ότι είναι οι μόνοι που αποφασίζουν για τους μισθούς τους. Αυτό θεωρώ εγώ προκλητικό, kate, καθώς επίσης θεωρώ προκλητικό να λέει ο ίδιος ο πρωθυπουργός της χώρας από το βήμα της βουλής ότι " οι δικαστές αφήνουν έξω με τερτίπια μεγαλοπαράγοντες του ποδοσφαίρου" και ότι "οι δικαστές είναι οι πιο καλά αμειβόμενοι υπάλληλοι, πιο καλά και από τους βουλευτές"...Μόνη σου λες ότι για τα μισθολογικά χρειάζεται αγώνας από όλους. Από όλους , kate, πλην των δικαστών, οι οποίοι δεν έχουν δικαίωμα να αγωνιστούν, αφού δεν επιτρέπεται να απεργήσουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kate




Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2011

ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ   ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 11:01 am

Σε καμία περίπτωση αυτά που γράφω δεν αποτελούν μομφή στους δικαστές. Είναι προσωπικές σκέψεις που ίσως να μην τις διατύπωσα σωστά και να σας δίνουν άλλη εντύπωση. Είναι η απάντηση μου στις ανησυχίες που διατυπώθηκαν παραπάνω από δικαστές, δικηγόρους και άλλους τρίτους.

Εκμεταλλεύομαι την κατάσταση/θέση μου όταν ρίχνω ως ιδέα να ελαφρύνουμε τα πινάκια. Διαφωνείς σε αυτό; Σε τί διαφέρω από το Φωτόπουλο; Ή κάνει καλά ο Φωτόπουλος, οπότε οκ, ας υιοθετήσω στο μέλλον την ίδια πρακτική (είπα πουθενά ότι την έχετε υιοθετήσει ήδηWink
Απαντώ στο παράπονό σου ότι οι δικαστές άλλων χωρών πληρώνονται παραπάνω: Κάνε τον αγώνα σου αλλά θυμίσου ότι βρίσκεσαι στην Ελλάδα σε μια συγκεκριμένη στιγμή. Δες και τί γίνεται γύρω σου και προσπάθησε όταν θα διεκδικήσεις να μη γίνεις προκλητικός (που είδες να λέω ότι οι δικαστές γίνονται προκλητικοί; ) Εκεί ταιριάζει και η προτροπή να μπείτε στη θέση των άλλων, των αδυνάτων, για να μη χάσετε το μέτρο όταν θα κάνετε τον αγώνα σας όπως και οι υπόλοιποι εργαζόμενοι Έλληνες (λέω πουθενά ότι κατά την άσκηση του λειτουργήματός σας δε σέβεστε τους αδυνάτουςWink
Και γιατί να μη θεωρήσω ότι κάποιος εδώ μέσα νομίζει τον εαυτό του ανώτερο όταν γίνονται συγκρίσεις με γιατρούς εφημερίες κ.λ.π.; Σέβομαι τη δουλειά όλων. Ξέρω ότι μπορεί πολλοί να τεμπελιάζουν και να έβγαζαν παλιότερα τα ίδια με εσάς (αν ψάξετε στους τελωνειακούς και τους εφοριακούς θα βρείτε κάποιους Smile ) αλλά υπάρχουν και άλλοι που δουλεύουν πολύ και με αβέβαιο μέλλον και πληρώνονται αναλογικά ελάχιστα. Και σε τελική ανάλυση εάν ψάξετε και βρείτε ότι αδικείστε κατάφωρα ως δικαστές (ή ως δικηγόροι όπως λέει ο advocate) κάντε κάτι άλλο. Εσείς μπορείτε. Η καθαρίστρια που είναι 50 χρονών και δουλεύει σε εργολάβο για 300 ευρώ (πραγματικό παράδειγμα) δεν έχει και πολλές επιλογές. Στην συγκυρία αυτή είμαι διατεθειμένη να τη συμπονέσω περισσότερο.
Δέχομαι ότι μπορεί να μη διατυπώνω σωστά τις σκέψεις μου και να με παρεξήγησες. Κάνε όμως τον κόπο να ερμηνεύσεις πιο καλοπροαίρετα τα γραφόμενά μου. Και για να σου δείξω ότι καταλαβαίνω το φόρτο εργασίας στα πρωτοδικεία, συνειδητά επέλεξα πριν από 3 χρόνια που ξεκίνησα να διαβάζω τη διοικητική κατεύθυνση κι ας ήξερα ότι οι θέσεις που προκηρύσσονται είναι πολύ λιγότερες (απλώς συνέπεσε φέτος να αυξηθούν). Δε μου πέρασε στιγμή από το μυαλό να ακολουθήσω το δικό σου κλάδο. Θα διοριστώ σε δύο χρόνια με το καλό κι αν πάλι δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στο βάρος των καθηκόντων που θα μου ανατεθούν, μπορώ πάλι να κάνω την επιλογή μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kate




Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2011

ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ   ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 11:09 am

Να συμπληρώσω ότι μορφή αγώνα είναι να πείτε τις απόψεις και τα προβλήματα του κλάδου με εμπεριστατωμένα άρθρα στις εφημερίδες, με παρεμβάσεις στα μέσα ΣΥΝΕΧΩΣ. Για να σπάσετε εσείς οι ίδιοι την προκατάληψη του κόσμου. Να είστε παρόντες και να απαντάτε μέσω των συνδικαλιστικών σας οργάνων σε όλα αυτά που σας καταμαρτυρούν οι πολιτικοί κ.λ.π. Η εκπομπή Πρωταγωνιστές του Θεοδωράκη για τη Δικαιοσύνη συζητήθηκε πολύ από τους μη έχοντες σχέση με τα νομικά. Δεν επιτρέπεται η απεργία αλλά κανείς δε σας κλείνει το στόμα. Υπάρχουν μάλιστα ανώτατοι δικαστικοί με λαμπρή προσωπικότητα που δεν έχουν να φοβηθούν κανένα και θα μπορούσαν ίσως να βγουν και να μιλήσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Protodikis7




Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ   ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 12:14 pm

1)Για το " να ελαφρύνουμε τα πινάκια" σου παραθέτω αυτολεξεί όσα έγραψα πιο πριν: "Νιώθω θλίψη και ντροπή. Όχι όμως για τις μειώσεις στο μισθό, οι οποίες είχαν προαναγγελθεί και ήταν λίγο-πολύ γνωστές σε όλους. Θλίβομαι βαθιά για τον τρόπο που αντιμετωπίζουν ορισμένοι συνάδελφοι το όλο ζήτημα. Ντρέπομαι ειλικρινά που σε ένα blog δικαστών με τόση μεγάλη αναγνωσιμότητα διατυπώνονται οι απόψεις του τύπου: Αφού μειώθηκε ο μισθός, τότε να μειώσουμε και τα πινάκια…Αφού μειώθηκε ο μισθός τότε να καταργηθεί το οκτάμηνο και να δημοσιεύουμε μετά από ένα χρόνο…
Αδυνατώ να καταλάβω τη μπακαλίστικη και επικίνδυνη λογική ορισμένων. Δηλαδή αν παίρναμε 5.000 ευρώ το μήνα και είχαμε 500 δικογραφίες το χρόνο θα ήταν ευχαριστημένοι; Τότε μήπως θα ήταν καλύτερα να είχαμε 30 δικογραφίες το χρόνο και να παίρναμε 300 ευρώ το μήνα ; Πόσο κοστολογούν τελικά μια δικογραφία; Αν βγάζουμε αποφάσεις σε ένα μήνα πόσα λεφτά πρέπει να παίρνουμε; Πρέπει να αυξηθεί το επίδομα ταχύτερης διεκπεραίωσης τότε;
Ας ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ επιτέλους το μέγεθος του μισθού με τον όγκο της δουλειάς. Το λειτούργημά μας δε μπορεί να αποτιμηθεί σε χρήματα. Όσα χρήματα και αν παίρνουμε θα είναι λίγα για αυτό που κάνουμε. Όχι τόσο για το καθημερινό διάβασμα των δικογραφιών. Ούτε για το καθημερινό γράψιμο των αποφάσεων. Όχι για την καθημερινή ενημέρωση που πρέπει να έχουμε, για τους νόμους που αλλάζουν συνεχώς. Ούτε για το ωράριο που δεν έχουμε. Ούτε για τις άδειες που δεν παίρνουμε. Αλλά γα το άγχος και την πίεση που νιώθουμε. Είμαστε οι μόνοι επαγγελματίες που συνειδητά κάνουμε κακό σε ανθρώπους. Τους κλείνουμε φυλακή, τους αφαιρούμε την περιουσία, τα σπίτια τους, τους στερούμε τα παιδιά τους, αποφασίζουμε για τις ζωές τους. Θέλουμε να τους βλάψουμε, γιατί έτσι πρέπει, γιατί έτσι επιβάλλουν οι νόμοι. Ποιος άλλος παίρνει συνειδητά και νόμιμα τέτοιες βλαπτικές αποφάσεις για τις ζωές των ανθρώπων; Δε μιλάω για κρίσιμες αποφάσεις, αλλά για αποφάσεις που βλάπτουν, τιμωρούν, στερούν, αφαιρούν…Ποιός θα αποτιμήσει το κόστος για όλα αυτά;"
Οφείλω όμως να πω, ότι σε ΚΑΝΕΝΑ πρωτοδικείο της Ελλάδος, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έγινε "ελάφρυνση" στα πινάκια. Αντίθετα, μπορεί κανείς εύκολα να διαπιστώσει πόσες αιτήσεις προτίμησης γίνονται δεκτές καθημερινά σε όλα τα πρωτοδικεία της χώρας, υπερβαίνοντας τον αριθμό που έχουν ορίσει οι ολομέλειες. Δεν είναι άδικο, λοιπόν, να στεκόμαστε σε ΜΙΑ φράση ενός συναδέλφου, που λέχθηκε κάτω από το καθεστώς πίεσης εκείνων των ημερών και όχι στην καθημερινή πρακτική των δικαστηρίων ΟΛΗΣ της χώρας;
2)Δεν διατύπωσα κανένα παράπονο ότι οι δικαστές άλλων χωρών πληρώνονται παραπάνω. Έγραψα για τις συνθήκες εργασίας των Ελλήνων δικαστών και ότι οι δικαστές άλλων χωρών μας αποκαλούν "συγγραφείς", λόγω του όγκου των υποθέσεων και της πλήρους αιτιολογίας των αποφάσεων των ελληνικών δικαστηρίων.
3)Για το ότι η καθαρίστρια έχει λιγότερες επαγγελματικές επιλογές από έναν δικαστή, επομένως αυτός αν αδικείται μπορεί να βρει κάτι άλλο να κάνει, ενώ η καθαρίστρια όχι, δε θα γράψω κάτι άλλο πέρα από αυτά που έγραψα και για τους γιατρούς που επικαλέστηκε ο advocate, αφού εξακολουθώ να αδυνατώ να κατανοήσω το νόημα μιας τέτοιας σύγκρισης ανόμοιων πραγμάτων.
4)Συμφωνώ απολύτως με το τελευταίο σου σχόλιο για την ενημέρωση του (σκοπίμως παραπληροφορημένου) κόσμου. Ωστόσο, πολλοί συνάδελφοι έχουν αντίθετη άποψη, καθώς πιστεύουν ότι οι δικαστές πρέπει να μιλούν μόνο με τις αποφάσεις τους και ότι μια ενημέρωση του κόσμου θα ήταν σπατάλη χρόνου και μάταιος αγώνας. Επίσης, αν οι πολίτες γνώριζαν ποιος πραγματικά είναι ο μισθός των δικαστών και κάτω από ποιες συνθήκες οι δικαστές βγάζουν αποφάσεις που αφορούν στις ζωές του κόσμου, θα κλονιζόταν το κύρος της δικαιοσύνης και η εμπιστοσύνη του κόσμου στις δικαστικές αποφάσεις....Για παράδειγμα όταν την Πέμπτη 19 Ιανουαρίου δικάζεις 10 ανακοπές για πλειστηριασμούς που θα γίνουν την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου και οι αποφάσεις πρέπει αναγκαστικά να βγουν μέχρι την Τρίτη 24 Ιανουαρίου το πρωί, ενώ στις 20 έχεις Τριμελές και στις 23 ΜΟΔ, ο πολίτης περιμένει από σένα τη ΜΟΝΑΔΙΚΗ του υπόθεση να τη μελετήσεις ως ΜΟΝΑΔΙΚΗ υπόθεση σαν να μην είχες καμία άλλη δουλειά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kate




Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2011

ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ   ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 12:40 pm

Συμφωνώ με όλα όσα λες, εκτός από δύο:
1. Γιατί να μη σχολιάσω μία φράση με την οποία διαφωνώ και η οποία θεωρώ ότι υποτιμά έναν κλάδο; Συμφωνώ ότι δεν ελαφρύνθηκαν πινάκια (για την ακρίβεια δεν έχω άποψη) αλλά στην περίπτωση που στο μέλλον γίνει ή ακουστεί ότι έγινε, δεν πρέπει να το καταδικάσουμε; Δεν αμαυρώνει την εικόνα ενός κλάδου; Και πάλι δεν είπα ούτε υπονόησα ότι έγινε. Πρότεινα να μην πέσετε σ' αυτό το επίπεδο.
2. Τα νόμιμα χρήματα της καθαρίστριας είναι πολύ περισσότερα αλλά οι καθαρίστριες ανήκουν σε εκείνες τις κοινωνικές κατηγορίες που δεν μπορούν να τα διεκδικήσουν. Και δεν σας συγκρίνω με καμιά κατηγορία εργαζομένων. Απλώς λέω: ας δούμε και την υπόλοιπη κοινωνία στην οποία ζούμε. Την έλλειψη κοινωνικής ασφάλισης, την αβεβαιότητα και φυσικά την ασυδοσία των εργοδοτών υπό την ανοχή του κράτους και την αδιαφορία του Σ.Ε.Π.Ε. Δε λέω ότι δεν πρέπει ο δικαστής να απολαμβάνει όσα θεσπίζει το Σύνταγμα. Απλώς λέω ότι οι μισθολογικές διεκδικήσεις δεν πρέπει να ξεφεύγουν από το γενικό πλαίσιο. Π.χ. όταν άρχισα να διαβάζω για τις εξετάσεις το 2008, ένας φίλος πρωτοδίκης μου έλεγε ότι έπαιρνε γύρω στις 3.000 ευρώ. Τώρα μαθαίνω ότι έχει μειωθεί ο μισθός στα 2.500 (ή και λιγότερο) δεν το αποδέχομαι ούτε είμαι ευχαριστημένη. Αλλά βλέπω και το ότι ο κόσμος γύρω μας καταποντίζεται. Ο συνάδελφός σας που αναρωτιέται πώς σας φτάνουν τα 1000 ευρώ για να ζήσετε (αφού αφαιρεθούν ενοίκια, παιδικοί κ.λ.π.) ξέρει ότι ζουν οικογένειες με πολύ λιγότερα; Ξέρει ότι υπάρχουν εκατοντάδες ανέργων που θα προτιμούσαν να είχαν μια δουλειά έστω κακοπληρωμένη και ας δούλευαν από το πρωί μέχρι το βράδυ; Δε συγκρίνω λοιπόν. Απλώς κοιτάω να δω πού βρίσκομαι. Και βλέπω ότι ο αναπληρωτής καθηγητής (επιτυχών του ΑΣΕΠ) παίρνει μισθό 700 ευρώ και πληρώνει 200-300 ευρώ το μήνα για βενζίνες γιατί τον στέλνουν σε δύο σχολεία τουλάχιστον. Εδώ έχουμε φτάσει. Ας το έχουμε λοιπόν στο μυαλό μας απλώς για να μη ξεφεύγουμε από το μέτρο.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Protodikis7




Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011

ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ   ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 1:07 pm

Προς Θεού, δε θα ήθελα να αντιδικήσω μαζί σου, kate. Ο καθένας έχει τις απόψεις του. Δεν είπα ποτέ όμως, να μη σχολιάσεις μια φράση με την οποία διαφωνείς και συμφωνούμε και οι δυο ότι υποτιμά έναν κλάδο. Αυτό που λέω είναι να μη γενικεύουμε. Επειδή κάποιος είπε μια φράση δε σημαίνει ότι εκφράζει όλο το δικαστικό σώμα. Και επειδή, όπως λες, δεν έχεις άποψη για τα πινάκια, σε διαβεβαιώνω ότι είναι όπως τα έγραψα πιο πάνω και χρήσιμο θα ήταν να με επιβεβαιώσει ή να με διαψεύσει κάποιος δικηγόρος που υπέβαλε αίτηση προτίμησης σε οποιοδήποτε δικαστήριο της χώρας. Επίσης, έχω διαπιστώσει ότι σε αυτό το blog, όπως και άλλου, μπαίνουν πολλοί και γράφουν ως δικαστές ενώ δεν είναι. Ας είμαστε λίγο επιφυλακτικοί. Αυτός που λες ότι έγραψε ότι δεν του φτάνουν τα 1.000 ευρώ για να ζήσει είναι σίγουρα δικαστής; Θα μου επιτρέψεις, kate, να αμφιβάλλω και πρόσεξε σε παρακαλώ λίγο την ορθογραφία του πχ ΕΠΩΝΗΜΟΣ , σκωτώσω, ντίνομαι κτλ
Όπως εύστοχα γράφεις πιο πάνω "ας μη ξεφύγουμε από το μέτρο". Ας μην κρίνουμε, λοιπόν, με βάση μεμονωμένα περιστατικά ή με βάση τις φράσεις δικαστών ή "δικαστών", αλλά ας δούμε το μέσο όρο, τους πολλούς Έλληνες δικαστές, που καθημερινά με τις αποφάσεις τους, αλλά και με τον τρόπο ζωής τους, αποδεικνύουν ότι ξέρουν πολύ καλά "που βρίσκονται"...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kate




Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2011

ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ   ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 18, 2012 1:10 pm

Δεκτά τα παραπάνω (όπως λέτε κι εσείς Very Happy )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
proto2007




Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονικη-Κατερινη

ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ   ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 27, 2012 10:26 am

Κειτ, οταν ενας δικαστης, πλην των αθηναιων, κανεις τα 3/4 της καριερας του εκτος της πολης του (και το 1/3 σε πολυ μακρινη πολη), + τα αλλα εξοδα (βιβλια, κτλ)+ την απολυτη απαγορευση και την πραγματικη αδυναμια ασκησης οποιασδηποτε αλλης δραστηριοτητας, θα καταλαβεις οτι τα 2.300 ευρω τα δικα μας ειναι πολυ ελαφρως περισσότερα των 800 ευρω της αδελφης σου, καιι των 1.300 ενος καθηγητη (ο οποιος ενδεχομενως το απογευμα θα κανει ιδιαιτερα μαθηματα), ίσα ή και λιγοτερα των 1.400 ευρω των υπαλληλων της Νομαρχιας και πολλων Υπουργειων (οι οποιοι, όταν αμεταθετοι, πολλοι απο αυτους, εχουν απο "υπερωριες" και συμμετοχη σε επιτροπες μπονους καθε μηνα σημαντικα χρηματικα ποσα) λιγοτερα των 2.300 ευρω του εφοριακου και του τελωνειακου (που παιρνει φαινομενικα τα ιδια λεφτα αλλα βρισκομενος επι 30 χρονια στον ιδιο τοπο επιλογης του), και πολυ λιγοτερα των 2.000 ευρω του ιατρου (που το απογευμα κανει ιατρειο ή κατ' οικον επισκεψεις) ,και απειρως λιγοτερα του βουλευτη, τον οποιο το κρατος πληρωνει ενοικια, αυτοκινητο, προσωπικο οδηγο, προσωπικη ασφαλεια, δωρεαν μετακινησεις με τρενο, αεροπλανο, δωρεαν βενζινη, κτλ...


http://news247.gr/oikonomia/oi_xryses_amoives_toy_oaka.1596964.html

για να δουμε και τι παιρνουν καποιοι αλλοι εργαζομενοι του δημοσιου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΔΙΚΑΣΤΗΣ :: ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ-
Μετάβαση σε: