ΔΙΚΑΣΤΗΣ

ΝΟΜΙΚΑ

ΦόρουμΦόρουμ  ΗμερολόγιοΗμερολόγιο  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών  Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αναστασία

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Τόπος : Τρίκαλα

ΔημοσίευσηΘέμα: Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους???   Τρι Οκτ 09, 2012 12:58 pm

Καταρχήν καλησπέρα σε όλα τα μέλη της σελίδας....
Είμαι 26 χρονών και τον Ιανουάριο του 2013 κλείνω δύο χρόνια "μαχόμενης" δικηγορίας...Βρίσκομαι πραγματικά σε αδιέξοδο καθώς βλέπω καθημερινά τα πράγματα στον κλάδο μας να χειροτερεύουν.Εξαιτίας του λόγου αυτού και της ανασφάλειας που προκαλεί το ελεύθερο επάγγελμα σκέφτομαι να κατέβω στην Αθήνα τον ερχόμενο Οκτώβριο και να ξεκινήσω φροντιστήρια ώστε να μπορέσω να δώσω εξετάσεις (για το διοικητικό τμήμα) το 2014.Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις όσων πέρασαν στο δικαστικό και τις εντυπώσεις τους από την πορεία τους στον χώρο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
proto2007

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Τόπος : Θεσσαλονικη-Κατερινη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους???   Τρι Οκτ 09, 2012 3:10 pm

Χωρις να ειμαι διοικητικος δικαστης, οφειλω καταρχην να σου πω οτι δεν ειναι φρονιμο να κατεβεις Αθήνα για να κανεις φροντιστηρια. Ετσι κινδυνευεις και να χρεωθεις υπερβολικα, και να εχεις ενα αδηλο αποτελεσμα..Το διαβασμα στο σπιτι αρκει και περισσευει για τις εισαγωγικες εξετασεις..
Επισης, οι συνθηκες εργασιας των διοικητικων δικαστων ειναι σιγουρα καλυτερες, αλλα απ' την αλλη ειναι αρκετα δυσκολότερο να εισελθεις στο σωμα.
Τελος, για τα οικονομικα, τα ακους καθημερινα τι γινεται..
Αναστασία

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Τόπος : Τρίκαλα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους???   Τρι Οκτ 09, 2012 7:20 pm

proto2007 έγραψε:
Χωρις να ειμαι διοικητικος δικαστης, οφειλω καταρχην να σου πω οτι δεν ειναι φρονιμο να κατεβεις Αθήνα για να κανεις φροντιστηρια. Ετσι κινδυνευεις και να χρεωθεις υπερβολικα, και να εχεις ενα αδηλο αποτελεσμα..Το διαβασμα στο σπιτι αρκει και περισσευει για τις εισαγωγικες εξετασεις..
Επισης, οι συνθηκες εργασιας των διοικητικων δικαστων ειναι σιγουρα καλυτερες, αλλα απ' την αλλη ειναι αρκετα δυσκολότερο να εισελθεις στο σωμα.
Τελος, για τα οικονομικα, τα ακους καθημερινα τι γινεται..

Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για την χρήσιμη απάντηση σας. Οι λόγοι της επιλογής μου να κατέβω στην Αθήνα είναι κυρίως επειδή είναι λίγο ακαθόριστη και γενική η ύλη των εισαγωγικών εξετάσεων και πιστεύω ότι θα μπορέσει ένα φροντιστήριο να μου δώσει μία κατεύθυνση σχετικά με το διάβασμα που πρέπει να κάνω όπως επίσης και το γεγονός ότι ο συντροφός μου δουλεύει εκεί και θα έχω ένα σπίτι να μείνω χωρίς να χρειάζεται να υποβληθώ στα έξοδα τουλάχιστον της διαμονής μου.
Σχετικά με την δυσκολία να εισέλθω στο σώμα, αν καταλαβαίνω καλά μάλλον εννοείτε από την άποψη της δυσκολίας των εξετάσεων?
proto2007

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Τόπος : Θεσσαλονικη-Κατερινη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους???   Τετ Οκτ 10, 2012 8:00 am

παντως και μονο του το φροντιστηριο ειναι ενα αξιολογο κοστος..
η δυσκολια εγκειται στη μεγαλη συμμετοχη στις εισαγωγικες εξετασεις των διοικητικων δικαστων και στο συνηθως υψηλο επιπεδο των διαγονιζομενων

Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους???
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΔΙΚΑΣΤΗΣ :: ΓΕΝΙΚΑ-
Μετάβαση σε: