ΔΙΚΑΣΤΗΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΔΙΚΑΣΤΗΣ

ΝΟΜΙΚΑ
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους???

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αναστασία




Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Τρίκαλα

Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους???   Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους??? Icon_minitimeΤρι Οκτ 09, 2012 12:58 pm

Καταρχήν καλησπέρα σε όλα τα μέλη της σελίδας....
Είμαι 26 χρονών και τον Ιανουάριο του 2013 κλείνω δύο χρόνια "μαχόμενης" δικηγορίας...Βρίσκομαι πραγματικά σε αδιέξοδο καθώς βλέπω καθημερινά τα πράγματα στον κλάδο μας να χειροτερεύουν.Εξαιτίας του λόγου αυτού και της ανασφάλειας που προκαλεί το ελεύθερο επάγγελμα σκέφτομαι να κατέβω στην Αθήνα τον ερχόμενο Οκτώβριο και να ξεκινήσω φροντιστήρια ώστε να μπορέσω να δώσω εξετάσεις (για το διοικητικό τμήμα) το 2014.Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις όσων πέρασαν στο δικαστικό και τις εντυπώσεις τους από την πορεία τους στον χώρο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
proto2007




Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονικη-Κατερινη

Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους???   Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους??? Icon_minitimeΤρι Οκτ 09, 2012 3:10 pm

Χωρις να ειμαι διοικητικος δικαστης, οφειλω καταρχην να σου πω οτι δεν ειναι φρονιμο να κατεβεις Αθήνα για να κανεις φροντιστηρια. Ετσι κινδυνευεις και να χρεωθεις υπερβολικα, και να εχεις ενα αδηλο αποτελεσμα..Το διαβασμα στο σπιτι αρκει και περισσευει για τις εισαγωγικες εξετασεις..
Επισης, οι συνθηκες εργασιας των διοικητικων δικαστων ειναι σιγουρα καλυτερες, αλλα απ' την αλλη ειναι αρκετα δυσκολότερο να εισελθεις στο σωμα.
Τελος, για τα οικονομικα, τα ακους καθημερινα τι γινεται..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αναστασία




Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Τρίκαλα

Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους???   Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους??? Icon_minitimeΤρι Οκτ 09, 2012 7:20 pm

proto2007 έγραψε:
Χωρις να ειμαι διοικητικος δικαστης, οφειλω καταρχην να σου πω οτι δεν ειναι φρονιμο να κατεβεις Αθήνα για να κανεις φροντιστηρια. Ετσι κινδυνευεις και να χρεωθεις υπερβολικα, και να εχεις ενα αδηλο αποτελεσμα..Το διαβασμα στο σπιτι αρκει και περισσευει για τις εισαγωγικες εξετασεις..
Επισης, οι συνθηκες εργασιας των διοικητικων δικαστων ειναι σιγουρα καλυτερες, αλλα απ' την αλλη ειναι αρκετα δυσκολότερο να εισελθεις στο σωμα.
Τελος, για τα οικονομικα, τα ακους καθημερινα τι γινεται..

Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για την χρήσιμη απάντηση σας. Οι λόγοι της επιλογής μου να κατέβω στην Αθήνα είναι κυρίως επειδή είναι λίγο ακαθόριστη και γενική η ύλη των εισαγωγικών εξετάσεων και πιστεύω ότι θα μπορέσει ένα φροντιστήριο να μου δώσει μία κατεύθυνση σχετικά με το διάβασμα που πρέπει να κάνω όπως επίσης και το γεγονός ότι ο συντροφός μου δουλεύει εκεί και θα έχω ένα σπίτι να μείνω χωρίς να χρειάζεται να υποβληθώ στα έξοδα τουλάχιστον της διαμονής μου.
Σχετικά με την δυσκολία να εισέλθω στο σώμα, αν καταλαβαίνω καλά μάλλον εννοείτε από την άποψη της δυσκολίας των εξετάσεων?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
proto2007




Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονικη-Κατερινη

Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους??? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους???   Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους??? Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 8:00 am

παντως και μονο του το φροντιστηριο ειναι ενα αξιολογο κοστος..
η δυσκολια εγκειται στη μεγαλη συμμετοχη στις εισαγωγικες εξετασεις των διοικητικων δικαστων και στο συνηθως υψηλο επιπεδο των διαγονιζομενων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Είναι τελικά το δικαστικό σώμα μία καλή διέξοδος για τους νέους δικηγόρους???
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
»  Τι είναι ο κανονισμός,Τί είναι η οδηγία,Τί είναι η απόφαση
» δικαστικο ενσημο και ΙΚΑ
»  Το Πρόγραμμα της Στοκχόλμης — Μια ανοικτή και ασφαλής Ευρώπη που εξυπηρετεί και προστατεύει τους πολίτες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΔΙΚΑΣΤΗΣ :: ΓΕΝΙΚΑ-
Μετάβαση σε: